Na Evropu se řítí krize. Česká vláda dělá, že nic
Evropa ve stínu recese
Ocitli jsme se v mentální izolaci. Zatímco celá Evropa se obává další recese a promýšlí, jak jí proplout s co nejmenšími ztrátami, my očekáváme hospodářský růst. Alespoň se tak chová vláda. A opozici, kterou Bohuslav Sobotka i Andrej Babiš neúnavně peskují za poslední recesi, se moc nedaří jejich rozhazovačným plánům účinně oponovat.
Jak z Německa přicházející recese ovlivní naši životní úroveň? A jak poznamená tuto vládní garnituru, kterou vynesla k moci také společenská frustrace z vleklé krize po roce 2008?
Šance, že by nás evropská recese nezasáhla a zůstali jsme izolovaným ostrovem prosperity, se rovná nule.
I kdybychom nalili do ekonomiky z veřejných zdrojů desítky miliard na investice (což neděláme), recesi tím neodvrátíme. Jsme jednou z nejvíce otevřených ekonomik v Evropě. Vývoz tvoří přes 80 procent HDP. Víc než 83 procent míří do zemí Evropské unie.
Otázka nezní jestli, ale kdy. Jako levnější prodloužená výrobní linka Německa zpravidla následujeme Berlín v pádu do půl roku. Ve druhém čtvrtletí se německá ekonomika propadla o 0,2 procenta. Ministr financí Wolfgang Schäuble i Bundesbanka už vyjádřili vážné obavy, že pád pokračuje i v dalších měsících. Němcům klesá průmysl. V srpnu se proti předchozímu roku propadl o 5,8 procenta. To je nejhlubší pokles od kritického roku 2009. Ještě horší jsou bohužel vyhlídky.
Britský týdeník The Economist otevíral minulé vydání titulkem „Největší světový ekonomický problém“. Odpověď je jednoslovná: eurozóna. Zatímco Amerika a Británie se z krize probraly, měnová unie míří opačným směrem.
Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku ECHO.
APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.