CIA chtěla, ať dodám dezinformace proti Saddámovi, tvrdí exšéf BIS

tajné služby

CIA chtěla, ať dodám dezinformace proti Saddámovi, tvrdí exšéf BIS
11. září 2001, útok na newyorská dvojčata Foto: Wikipedia
1
Domov
Sdílet:

„Sežeňte vše, co by svědčilo o účasti Iráku při přípravě teroristických akcí proti USA!“ Tato slova měl pronést zástupce CIA, který krátce po 11. září 2001 navštívil pražskou centrálu Bezpečnostní informační služby. Tvrdí to bývalý šéf BIS Jiří Růžek v knize V labyrintu zpravodajských služeb, která právě vychází.

Když české zpravodajské služby po útoku na newyorská Dvojčata zjistily, že jeden z atentátníků Mohammed Atta dvakrát pobýval v Praze a podle zdroje BIS se sešel s diplomatem z irácké ambasády Al-Aním, BIS o tom neprodleně informovala CIA. Růžkovi se ale nelíbilo, že tajná informace se záhy objevila v americkém tisku a že se agent CIA snaží kontaktovat českého operativce bez vědomí šéfa BIS. Podle svých slov vydal přísný zákaz poskytovat Američanům jakékoliv informace a za jediný výstupní kanál určil sebe.

„Můj vztah s deklarovaným šéfem stanice CIA přerostl do neskrývaného konfliktu,“ tvrdí Růžek. Později si na něj u premiéra Miloše Zemana osobně stěžoval americký velvyslanec Craig Stapleton.

„Dnes, po tuctu let, která uplynula od té události, si říkám, že mě osvítil Duch svatý a způsobil, že to nebyla BIS a Česká republika, kdo by informačně, či přesněji dezinformačně, naládoval kanóny strýčka Sama,“ píše Růžek. Jedním z důvodů vyhlášení války Iráku v roce 2003 byly informace, že tamní diktátor Saddám Husajn vlastní zbraně hromadného ničení, které se ale později ukázaly jako podvržené. Ty dodala americká, britská i německá rozvědka.

V napjatém podzimu 2001 vstoupil do hry také premiér Zeman, který ve Washingtonu prohlásil, že Mohammed Atta společně s iráckým diplomatem plánovali útok na pražskou redakci Svobodné Evropy. Později se Růžek Zemana ptal, co ho k tomuto nepodloženému prohlášení vedlo. „Víte, pane řediteli, oni mě nutili, abych řekl, že Atta s Al-Aním v Praze zorganizovali útok na Dvojčata. Tak jsem jim řekl, že že jestli spolu vůbec něco plánovali, pak útok na Svobodnou Evropu,“ sdělili mi pan premiér svým milým způsobem,“ píše exšéf BIS ve své knize a dodává: „Měli jsme sehrát roli užitečného idiota, z jehož iniciativy vznikne válečný konflikt a na jehož hlavu se sesype všechna kritika, až se zjistí, že žádná „irácká stopa“ a propojení na Al-Kajdu neexistovalo.“

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov