Čapounovy slovní kolmice aneb Best of Pavel Čapek

Argentina vede nula nula

Čapounovy slovní kolmice aneb Best of Pavel Čapek
Pavel Čapek Foto: ČT
1
Domov
Sdílet:

Podle části diváků je schopný zachránit i nudný zápas, aniž by to dělal záměrně. Podle jiných je kombinace rutiny a klišé smrtelná. Řeč je o Pavlu Čapkovi, kterému fotbalová veřejnost málokdy řekne jinak než Čapoun. Jeho styl komentování na mistrovství světa čelí opět kritice.

Dlouhodobé výkony Pavla Čapka vyústily ve vznik recesistické stránky Pavel Čapek vulgo Čapoun a jeho nefotbalové pozice na Facebooku. V současnosti má kolem 2000 fanoušků a stará se o ni několik nadšenců. Nápad na parodii komentátora s třicetiletou zkušeností dostal Filip Knapčík, v civilním životě mimo jiné vedoucí regionálního sportovního klubu.

„Myslím, že většině administrátorů stránky je kolem třiceti let, takže jsme na jeho osobitém stylu komentování vyrostli, postupně ho vstřebali a následně začali parodovat,“ říká Knapčík. Fanoušci často oceňují květnatou řeč a s ní spojené nesmysly, které správci stránky píší tak, jak by je asi pronesl Čapek.

Hlášky Pavla Čapka z MS v Brazílii

"Čeká se na závěrečný hvizd rozhodčího Rizzoliho, který přišel před chviličkou."

„Občas šlo asi o frustraci, na kterou organismus reagoval převodem do humorné polohy, protože Pavlův slovník se v zásadě nevyvíjí a jeho rétorické obraty plné fotbalových klišé jsou už dnes sebeparodické, aniž bychom k nim museli něco dodávat. Největší ohlas mají na stránce ne statusy, kde Pavla imitujeme, ale jeho originální hlášky.“

Když komentuje, vypínám zvuk

Čapkovi „obdivovatelé“ jeho hlášky rozebírají v hospodách i v práci, ale nejviditelnější jsou právě na sociálních sítích. Kromě zmíněné stránky i přímo na profilu ČT sport. Takto zní vybrané názory diváků: „Když komentuje Čapek, přepínám na Slováky.“ „Když to komentuje, vypínám zvuk.“ „Čapka a další nechat komentovat jen sestřihy, kde shrnou fakta.“

Svého podřízeného se zastává výkonný ředitel ČT Sport Jiří Ponikelský: „Komentování sportovních zápasů je jedna z nejnáročnějších disciplín a i sportovní fanoušci vědí, že není v České republice příliš osobností, které by ji zvládaly na nejvyšší možné profesionální úrovni. Česká televize takové komentátory ale má.“

„Argentina vede nula nula, ehm jedna nula.“

Ponikelského tým zároveň neustále hledá cesty, jak se zlepšovat. „Sami jsme si vědomi toho, kdy uděláme jakou chybu, a reflektujeme i kritiku, která přichází zvenku. Je pro nás důležitá,“ říká Ponikelský. „Z vlastní zkušenosti nicméně mohu říci, že kritické ohlasy, stejně jako ty pozitivní, přicházejí na všechny naše komentátory. Je to přirozené. Každý divák upřednostňuje určitý styl komentování a není tak v silách nikoho, aby vyhovoval všem.“

Opačným případem je komentátor Jaromír Bosák, který má dlouhodobě přízeň diváků a velkou komunitu příznivců. Stejně jako Čapek má stránku na Facebooku, ale ta ze svého pohledu konzervuje Bosákovu kvalitu, nikoli nekvalitu, jak by řekli experti ve studiu. Stránka Hlášky Jaromíra Bosáka má skoro 180 tisíc příznivců, tedy o sto tisíc víc než přímo kanál ČT sport.

„Přítomnost Miroslava Kloseho na hřišti je jistě nesmírně pozitivní pro německou ofenzivu, ačkoliv jsme ho na hřišti zatím příliš neregistrovali.“

Podle Knapčíka dokonce úloha komentátora začíná být pro část diváků nadbytečná. „Dřív bylo na malých a nekvalitních obrazovkách potřeba, aby nám někdo tlumočil, cože se to vlastně děje,“ zamýšlí se Knapčík. „Dnes ve vysokém rozlišení a na velkých úhlopříčkách by stačilo alternativně vysílat jen ruchovou stopu a nechat diváka, aby zápas vnímal sám. Což si myslím, že na rozdíl od jiných Bosák pochopil a je schopen se na delší čas odmlčet namísto popisu toho, co všichni vidí.“

Množství kritiky odpovídá sledovanosti

Kromě Čapka se kritika snesla i na některé spolukomentátory a experty ve studiu na Kavčích horách, jsou mezi nimi bývalý fotbalista Josef Němec nebo trenéři Günter Bittengel, Vladimír Táborský a Josef Csaplár.

Podle Ponikelského množství kritických poznámek odpovídá vysoké sledovanosti mistrovství. „Nevymyká se obdobně velkým sportovním událostem. Kritické podněty jsou pro nás významné, a pokud je vyhodnotíme jako racionální a relevantní, snažíme se vysílání vylepšit,“ říká.

„Navíc, většina z nás někdy hrála fotbal a cítí tak, že by to či ono udělala či okomentovala jinak. Ale opět, není to tak snadné, jak se může zdát. Hosty do studia vybíráme na základě mnohaletých zkušeností. Pro mnoho expertů není snadné a přirozené mluvit před kamerou.“

„A tady Jerome Boateng, mimochodem totální abstinent.“

Samotní experti jsou podle Ponikelského vybírání na základě zkušeností televize a podle časových možností oslovených osobností. „Jsem přesvědčen o tom, že hosté v našem studiu byli a jsou lidé, kteří fotbalu rozumí a kteří v něm něco dokázali.“ Stejně tak o rozpisech komentátorů na jednotlivé zápasy nerozhoduje jeden člověk, ale celý tým na společných poradách.

Odchod Čapouna mu bude líto

Recesistovi Knapčíkovi se nelíbí Čapkova vysoká funkce: „Vede sekci fotbalu v ČT, a zde bych viděl tedy největší problém. Styl a zpracování, kterým se fotbal na ČT prezentuje, včetně úrovně většiny komentátorů, považuji za velmi pokulhávající za moderními standardy. Ať už v porovnání se zahraničím, nebo třeba s redakcí hokeje pod vedením Roberta Záruby. A to je pro vedení ČT na zamyšlení,“ říká.

„Argentinský sudí Néstor Pitana ještě kontroluje všechno potřebné a čeká na ten správný čas Čé, aby rozjel první čtvrtfinále jubilejního dvacátého mistrovství světa v kopané.“

Není ale přepínání Čapka jen obdobou městských legend? „Přes všechny výhrady a veřejnou kritiku, kterou Pavel v poslední době schytává, tak ho mám k fotbalovým přenosům přiřazeného a na každý další jeho výkon se těším. Byť často mne jeho komentář odtahuje od vlastního fotbalu,“ říká sám Knapčík. „Až jednou Pavel s komentováním skončí, tak mi to bude osobně líto. Ale bude dobře, že jsme část jeho práce aspoň nějak zachytili,“ uzavírá.

Zrod Čapouna

Masivně se přezdívka Čapoun začala používat po roce 2005 po uvedení divadelní hry Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? vycházející z přepisu odposlechů fotbalových funkcionářů.

- Čtvrtníček: Hele, pocem, já ti udělám televizi, vole. To je důležitý.

- Lábus: Supr.

- Čtvrtníček: Já myslim, že to ukormidlíme. Novu, tu zvládnu stoprocentně. Uvidíme, kdo tam bude za Českou. Jestli to bude Čapoun, ty vole, tak je to v pohodě, rozumíš.

Sdílet:

Hlavní zprávy