Z kriminálníka je 'policista'. Separatisty pozabíjí jako psy
Příběh ukrajinského dobrovolníka
Ruslan Abalmaz prošel kriminálem a použít násilí mu nečiní potíž. Teď jako člen policejních složek vede skupinu dobrovolníků, kteří po boku ukrajinské armády bojují proti proruským separatistům. V oblasti kolem města Torez proslul partyzánským bojem s oddílem svého někdejšího souseda – muže přezdívaného Vepř, který se přidal na stranu proruských milicí. Příběh popsal The Wall Street Journal.
Potetovaný holohlavý vyznavač bojových umění Abalmaz je mužem s bohatými kriminálními zkušenostmi. Na začátku 90. let si ho každý zvlášť najali rozhádaní partneři v podnikání, aby jejich bývalého spolupracovníka sprovodil ze světa. Abalmaz mužům nic neřekl, vzal si peníze od obou, nafingoval důkazy o jejich zavraždění... A pak strávil ve vězení sedm let za vydírání.
Vlastní armáda na ochranu černého uhlí
Po jeho propuštění se pustil do dalšího spíše ilegálního živobytí – obchodování s černým uhlím. Založil se skupinou mužů soukromou miniarmádu, kterou zřídil na ochranu těžby i zisků. Černouhelní magnáti, kteří těsně spolupracovali s vládou Viktora Janukovyče, začali podle WSJ po jeho svržení finančně podporovat separatisty na východě Ukrajiny a Abalmaz se cítil ohrožený.
V této době, kdy už měl Abalmaz ve svém rodném městě Torez jistou reputaci, ho jeho mužové z jednotky přemluvili, aby se do bojů proti separatistům zapojil. Nejprve nechtěl, trápila ho ztráta peněz z uhelného průmyslu, nakonec ale svolil. V Torezu totiž nabývala na vlivu další ze zajímavých figur – muž přezdívaný Vepř. Tento majitel automobilového servisu se na rozdíl od svého skoro-souseda přidal na stranu proruských milicí.
Čtěte také: Na Ukrajině už 2086 mrtvých, denně je zabito či zraněno 60 lidí
Vepř se stal vůdcem separatistické jednotky, která sídlila nedaleko Torezu ve městě Horlivka. Špatně vyzbrojené Abalmazově skupině vyhlásil válku s podtextem starých gangsterských konfliktů obou mužů. Vepřovi lidé dokonce podle Abalmaze postříleli téměř 40 psů, které měl proukrajinský bojovník umístěné do chovatelských stanic po okolí. „Aby mě osobně ranil,“ řekl Abalmaz WSJ.
Abalmaz se svými ozbrojenci vedl proti Vepřovi vskutku partyzánský boj. Neměli přístup k oficiálním rozkazům z Kyjeva, skrývali se v lesích a přepadávali kontrolní stanoviště separatistů, zabíjeli je a brali jejich zbraně. Vepř byl zabit na začátku července, Abalmaz se k jeho zabití hrdě přihlásil, tato informace ale nebyla potvrzena z nezávislého zdroje.
Každý dobrovolník se počítá
Dobrovolníci, jako jsou Abalmazovi muži, bojují po boku řádné ukrajinské armády. Vyskytují se mezi nimi i nacionalisté nebo lidé jako on sám, kteří k použití násilí nejdou daleko. Přesto jsou podle Kyjeva tyto sbory stěžejní v boji proti separatistům, protože postupují účelně přímo v oblastech proruského vlivu.
Čtěte také: Svědectví z Ukrajiny: Lidé musí žít ve sklepích
Sám Abalmaz je pak podle jeho bojovníků vždy prvním v bitvě, bez helmy na hlavě, nedbá na kulky a miny. I tak ale musel on a jeho jednotka několikrát před separatisty uprchnout. Během jednoho ze zvlášť tvrdých útoků uprchla Abalmazova jednotka až do Dněpropetrovska, kde se setkala s Genadijem Korbanem.
Korban je zástupcem bankéře Igora Kolomojského, který protiseparatistické tendence sponzoruje. I přes Abalmazovu kriminální minulost se Korban rozhodl podpořit jeho činnost. Díky této finanční injekci teď někdejší vězeň Abalmazov vede také skupinu minometčíků.
„Měli by se modlit k Bohu. Neprojevím žádné slitování.“
Dobrovolníci spadají pod ministerstvo vnitra, což z nich formálně dělá policisty. „Nejprve říkali: ,Byl nebezpečný i během míru, nedávejte mu zbraně‘,“ vzpomíná pro WSJ Abalmaz. Později ho ale prý policisté přijali a stal se z něj četař.
Jednotka Ruslana Abalmaze se utábořila nedaleko Mariupolu, necelé dvě hodiny od povstalecké bašty Doněcku, odkud proti nim podnikají útoky. „Měli by se modlit k Bohu, aby mě zastavil,“ řekl Abalmaz na adresu povstalců. „Neprojevím žádné slitování. Pokud si Bůh bude přát, někoho ušetřím, jinak je pozabíjím jako psy.“