Svědectví z Ukrajiny: Lidé musí žít ve sklepích

HUmanitární krize na východě

Svědectví z Ukrajiny: Lidé musí žít ve sklepíchROZHOVOR 7
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Současná situace na východě Ukrajiny překračuje hranice představivosti místních humanitárních pracovníků. V rozhovoru pro deník ECHO24.cz to říká Richard Smejkal z Českého červeného kříže, který na Ukrajinu sám dojíždí. Lidé, kteří museli zůstat ve městech na východě země, žijí podle svědectví jeho kolegů ve sklepech. Smejkal hovoří i o ruském humanitárním konvoji – ten zatím nesplnil podmínky pro to, aby nad ním Mezinárodní výbor Červeného kříže převzal odpovědnost.

Jaká je dnes situace na východním okraji Ukrajiny?

My jsme v pravidelném kontaktu s Ukrajinským červeným křížem. Ten samozřejmě nemá pouze centrálu v Kyjevě, ale má i pobočky v každém okresním městě. A ze zpráv, které z těchto poboček přicházejí, jednoznačně vyplývá, že současná situace překračuje hranice jejich představivosti. Tisíce rodin opustily své domovy. Škody týkající se civilního obyvatelstva jsou veliké. Nefunguje infrastruktura a velký problém jsou i uprchlíci – jak ti, kteří překračují hranice, tak také ti vnitřní.

Čtěte také: Na Ukrajině už 2086 mrtvých, denně je zabito či zraněno 60 lidí

O vnitřním uprchlictví z východu země se mluví stále častěji. Jak velký je to problém? Lze se dočíst o prázdných ulicích, městech bez elektřiny a pitné vody...

Ano. Ta města, která jsou uprostřed konfliktu, jsou skutečně do velké míry opuštěná. Kdo mohl, tak odešel. Zůstávají lidé, kteří svůj dům nemohou opustit, nemají na to třeba prostředky. A ti pak drtivou většinu dní tráví ve sklepech. Protože netuší, odkud a kdy může přijít další útok. Zdá se, že ta města v podstatě nefungují. Široké ulice jsou prázdné, je tam pusto.

Jaká je vaše zkušenost z postižených oblastí?

Já působím v Kyjevě. Ale mám podrobné zprávy od lidí, kteří zasahují v postižených oblastech. A pro mnohé je to velmi stresující záležitost. Nacházejí se v bojových podmínkách, na které nebyli připraveni, na které se necvičili a s nimiž nemají zkušenost. Obyvatelstvo je na tom samozřejmě ještě hůře. Existuje určitý lidský mechanismus, jak se adaptovat na přítomnost válečného konfliktu. Nicméně čím více se adaptujete, tím více si poté nesete následky konfliktu dále životem. Proto se chceme zaměřit i na to, jakým způsobem pomoci civilistům řešit posttraumatické stresy tak, aby se později mohli vrátit do svých normálních životů.

Jak složité je dostávat k lidem v ozbrojeném konfliktu pomoc?

Ukrajinský červený kříž využívá toho, že v každém větším městečku měl někoho, kdo velmi dobře zná prostředí. Tito lidé z těch měst sami pocházejí a to vše ulehčuje. Velkou rolí Červeného kříže je vytváření zdravotnických jednotek, které mnohdy nahrazují záchrannou služby v místech ozbrojeného konfliktu.

Český červený kříž se na humanitárních pracích na Ukrajině také podílí. Jak přesně?

My jsme tam zatím poslali zdravotnický materiál, hlavně materiál obvazový. Ten přichází přímo do postižených míst, tedy do Doněcku a Luhansku. Chystáme i odeslání další várky materiálu, ale po pádu civilního letadla nad Ukrajinou je to složitější. Možná nakonec budeme muset zvolit pozemní cestu. Tady už půjde o více sofistikovaný materiál určený třeba na popáleninová centra a chirurgické úkony.

Čtěte také: Ruský konvoj míří k hranicím. Kyjev chce náklad přeložit

Na východ Ukrajiny míří ruská humanitární pomoc. Červený kříž ale ještě stále neví, co stovky kamionů přivážejí. To asi není zrovna standardní proces...

Jeden stát chce nabídnout druhému státu humanitární pomoc. To je standardní proces. Mezinárodní výbor Červeného kříže se neptá, jaká je motivace těch, kteří tu pomoc dávají, ani jaké je pozadí oné pomoci. Vždy nás zajímá, zda je pomoc skutečná a zda je směřována do oblasti, kde je potřeba. Druhý stát ale samozřejmě může mít objektivní důvody, proč má obavy, že ta pomoc bude zneužita. A protože je Červený kříž v tuto chvíli nejdůvěryhodnějším partnerem pro oba státy, nabízí, že takovou pomoc doručí. Ale aby to mohl udělat, musí mít jistotu, co je obsahem dodávky. Jestliže přijede 260 kamionů, musíme vědět, co v nich je. A pak samozřejmě kontrolujeme, jestli obsah kamionů odpovídá tomu, co je uvedeno v seznamu. Pokud jsou tyto podmínky splněny, může konvoj překročit hranici pod vlajkou Mezinárodního výboru Červeného kříže. Samotnou distribuci poté provádí mezinárodní výbor, nebo Ukrajinský červený kříž. A důsledně dbá na to, aby pomoc nebyla určena pouze jedné či druhé straně konfliktu.

Zatím ale vámi požadované podmínky Rusko nesplnilo...

Ze včerejška mám takovou informaci, že Mezinárodní výbor Červeného kříže nemůže potvrdit, že by zkontroloval tento konvoj a převzal nad ním záštitu, protože jeho podmínky zatím nebyly splněny.

Čtěte také: Mlha humanitární války v akci aneb Bratrská pomoc 2014

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz