Miliardy z mýta v ohrožení. Ťokovu zakázku prověří antimonopolní úřad

Nekonečná hra o mýto

Miliardy z mýta v ohrožení. Ťokovu zakázku prověří antimonopolní úřadNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Proti státní zakázce na výběr mýta, kterou chce i přes kritiku ministerstvo dopravy zadat rakouské firmě Kapsch bez soutěže, se ohradilo k antimonopolnímu úřadu opoziční hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Postup resortu Dana Ťoka (za ANO) je podle předsedy Petra Gazdíka protiprávní. Napadnout zakázku chce i konkurenční provozovatel mýtného systému na Slovensku, společnost SkyToll. Výběr mýta v příštím roce je tak znovu nejistý, úřad může zakázku zrušit.

„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již obdržel podnět na prověření postupu Ministerstva dopravy ČR týkající se veřejné zakázky ‚Zajištění provozu systému elektronického mýta po roce 2016‘. Podnět bude v zákonné lhůtě prověřen,“ uvedl deníku ECHO24.cz mluvčí Martin Švanda. Antimonopolní úřad má na prošetření podnětu 30 dní. Poté se rozhodne, zda zahájí správní řízení.

STAN ve svém podnětu kritizuje nečinnost vlády při vypisování veřejné zakázky i její zadání napřímo dosavadnímu výběrčímu, firmě Kapsch. „Nechceme, aby byl výběr mýta zastaven, ale aby ministerstvo našlo zákonnou cestu, jak výběr mýta uskutečnit. A ty možnosti tu jsou. Ministerstvo by mělo konečně začít ‚makat‘,“ řekl deníku ECHO24.cz šéf hnutí a místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.

Vláda podle Gazdíka nepostupovala jako řádný hospodář. „Z nejasných důvodů odkládala rozhodnutí o této veřejné zakázce, a zákon porušila rovněž schválením typu zadávacího řízení, pro které nebyly splněny podmínky. Byly porušeny zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace,“ píše se v podnětu.

Žádost o prošetření antimonopolním úřadem podalo hnutí na konci minulého týdne. Současně se obrátilo také na Nejvyšší státní zastupitelství. Pokud tak tříletou zakázku v hodnotě zhruba šesti miliard korun úřad či soudy zpochybní, výběr peněz z mýtného bude znovu v ohrožení. Ministerstvo dopravy pochybení dlouhodobě odmítá. Aktuální záležitost odmítlo komentovat, stejně jako alternativní varianty mýtného systému. Dříve se mluvilo například o případném návratu k papírovým kuponům.

SkyToll zatím váhá

Napadnout spornou zakázku u českých úřadů případně plánuje i výběrčí mýta na Slovensku, firma SkyToll, jejíž česká sestra od letošního března spadá pod investiční skupinu J&T. Zájemce o správu mýta na českých silnicích však zatím vyčkává na „konkrétní postup ministerstva“.

„SkyToll dlouhodobě upozorňoval, že tzv. jednací řízení bez uveřejnění tak, jak je zamýšlené, je v rozporu se zákonem. Po rozhodnutí vlády z minulého pondělí bude důležité, jak konkrétně bude postupovat ministerstvo dopravy. Na tom bude záviset, které z možných zákonných prostředků SkyToll využije,“ uvedl serveru mluvčí firmy Anton Bódis. V úvahu podle něho připadají jak české úřady a soudy, tak evropské instituce.

Desetiletý kontrakt se společností Kapsch vyprší na konci letošního roku. České ministerstvo dopravy nestihlo najít pokračovatele provozu v řádném výběrovém řízení. Smlouvu s Kapschem chce proto o tři roky prodloužit a během této doby najít nového provozovatele v otevřené soutěži. Proti tomu se však vyslovily dvě vládní pracovní komise.

Ohledně postupu resortu se v koalici vedla ostrá debata, nakonec tomu dala vláda zelenou. Smlouva s Kapschem by podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) mohla být připravena koncem prázdnin, nebo začátkem září. Za devět let provozu se na mýtném vybralo téměř 70 miliard korun, přičemž za rok 2015 to bylo téměř 10 miliard korun.

Čtěte také: Proč vláda přikryla Ťoka

Mýto bez soutěže. Miliardovou zakázku podržel s ANO Sobotka

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články