1 Ministr bojuje za pandu

Čínská velvyslankyně: Babiš se mnou jednal o pandě

NOVÉ

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) pokračuje v plánu dostat do České republiky pandu velkou. Čínská velvyslankyně v Praze Ma Keqing potvrdila deníku ECHO24.cz, že s ní ministr financí na toto téma už jednal. Podle velvyslankyně je ale spíš nepravděpodobné, že by úsilí šéfa hnutí ANO v blízké budoucnosti uspělo.

„S panem Babišem jsem jednala opakovaně. Mluvili jsme i o pandě, říkal mi, že pro ni už má místo,“ uvedla Ma Keqing. Sama myšlenku, aby Česko získalo jeden z nejvýraznějších symbolů Číny, podporuje. Úspěch této snahy v nejbližších měsících ale nevidí jako reálný. „Je to vzácné zvíře a je jich tak málo,“ zmínila na adresu pand velkých.

Babiš zahájil v uplynulých dnech „pandí ofenzivu“ na sociálních sítích. „Pražská ZOO je jedna z nejhezčích, pomůžu jí získat bílou pandu, Čapák ze soutěže odstupuje,“ uvedl na Twitteru 1. února. „Čapákem“ měl na mysli svůj víceúčelový areál Čapí hnízdo u Olbramovic zhruba 50 kilometrů jihovýchodně u Prahy. Původně si tak zřejmě pohrával s myšlenkou, že by panda v Česku mohla být právě tady.

Další vzkaz o pandě Babiš přidal ve středu. Na Twitteru tentokrát sdílel fotku černobílé medvědovité šelmy se slovy: „Snad ji časem přemluvím, aby se přestěhovala z Čchung-čchingu do Prahy. Přitáhla by naší ZOO tisíce nových návštěvníků.“

Z evropských měst chová pandy například Vídeň, Madrid nebo Edinburgh. Pandu do zoologických zahrad ve světě Číňané vždy jenom půjčují, hostující zoo nemá nárok ani na to, aby si nechala mláďata.

Babišovu plánu získat do Česka pandu nahrává výrazné oživení česko-čínských vztahů. V loňském roce Čínu navštívilo několik členů vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a hlavně prezident Miloš Zeman.

Čtěte také: Přijel jsem se od vás učit, řekl Zeman v Číně. Doslovný přepis rozhovoru

Zatímco český vicepremiér musí na pandu ještě čekat, její společnosti se brzy dočká jiná česká figura – Krteček. Právě panda bude jeho kamarádkou v nové sérii kreslených příběhů, které vzniknou díky česko-čínské koprodukci.

Čtěte také: Filmová óda na Prahu. Číňani skoupili 10 milionů lístků

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.