Španělský duchovní podlehl ebole, experimentální lék nezabral
EBOLA V EVROPĚ
V Madridu zemřel španělský duchovní Miguel Pajares, který se stal první evropskou obětí současné nákazy eboly v západní Africe. K léčení Pajarese použili lékaři i nadějný experimentální lék ZMapp, který podle všeho pomohl k zotavení dvojice nakažených Američanů.
Pajares dostal experimentální lék ZMapp jako vůbec první Evropan. O Pajaresově léčbě prozatím neschváleným medikamentem se rozhodlo v neděli. Pajares byl v izolaci v madridské nemocnici, kam ho španělské úřady za přísných bezpečnostních podmínek evakuovaly.
ZMapp, který se při dosavadních testech na zvířatech jevil jako nadějný lék, dostali také dva Američané, kteří se v Africe rovněž virem krvácivé horečky nakazili. Jejich stav se po podání séra nadále zlepšuje. Z nemoci, která si v Africe vyžádala takřka tisícovku mrtvých, se oba Američané zotavují ve Spojených státech, kam byli převezeni.
Ještě nedosáhla svého vrcholu
První případy současné epidemie se objevily už v prosinci 2013 v Guineji. Postupně se virus rozšířil do sousední Sierry Leone a Libérie a také do Nigérie. WHO očekává, že epidemie ještě nedosáhla svého vrcholu a dál se zhorší v příštích měsících.
WHO uvedla, že epidemie je nejhorší od chvíle, kdy byla ebola před téměř 40 lety poprvé identifikována u člověka. Současná situace je podle organizace tak vážná i kvůli nerozvinutým zdravotnickým systémům v zasažených zemích a kvůli chybějícím lidským, finančním a materiálním zdrojům.
Epidemie si vyžádala již 1013 lidských životů, celkem 1848 lidí bylo nemocí nakaženo. Za poslední tři dny nemoci v západní Africe podlehlo 52 lidí a experti zaznamenali 69 nových případů. Největší počet úmrtí za uplynulé tři dny ohlásila Libérie, kde zemřelo 29 lidí. V Sierra Leone to bylo 17 lidí a šest mrtvých ohlásila Guinea.
Čtěte také: Zázračný lék na ebolu? Američany vyléčilo netestované sérum
Čtěte také: USA pošlou do Libérie nadějný lék proti ebole