Maďarsko se chystá zakázat uprchlické kvóty už za měsíc
MIGRAČNÍ KRIZE
Maďarský parlament by mohl 8. listopadu schválit změnu ústavy, aby zakazovala povinné kvóty na přerozdělování migrantů v rámci Evropské unie. Uvedl to dnes předseda poslaneckého klubu vládnoucí strany Fidesz Lajos Kósa. Zákaz by podle něj mohl platit od poloviny listopadu. Kósa současně prohlásil, že Maďarsko se hlásí ke svému členství v EU.
„Musíme jasně říci, že Brusel nemůže bez souhlasu maďarského parlamentu usazovat žádné migranty v Maďarsku. A musíme jasně říci, že zakazujeme vynucené usídlování migrantů,“ prohlásil na stejné tiskové konferenci premiér Viktor Orbán.
Ústavní dodatek bude podle Orbána odrážet výsledky nedělního referenda, v němž 98 procent Maďarů hlasovalo proti povinným kvótám na přerozdělování migrantů v EU. Tento výsledek podle premiéra vytvořil nový blok vedoucí napříč stranami, pokud jde o ochranu suverenity v domácích záležitostech. Navrhované změny podle Orbána zahrnují zákaz usazování skupin migrantů s tím, že o přijetí migrantů lze rozhodovat jen na základě individuálních žádostí. Navržené změny v ústavě má vláda posoudit na svém středečním zasedání.
Kósa podle agentury MTI upřesnil, že vláda musí předložit návrh ústavních změn parlamentu do 10. října, parlamentní debata je naplánována na 17. října a hlasování na 8. listopadu.
V nedělním referendu o povinném přerozdělování migrantů drtivá většina Maďarů unijní kvóty odmítla, ale účast v hlasování byla příliš nízká, než aby výsledek mohl být platný. Kvóty sice odmítlo přes 98 procent hlasujících, účast se ale pohybovala jen kolem 40 procent. Pro platnost lidového hlasování přitom byla nutná účast nejméně 50 procent voličů.
Hlasování bylo vnímáno jako prověrka míry podpory kabinetu premiéra Viktora Orbána a jeho politiky u maďarské veřejnosti.