Vědecká studie: sněhu ubude, teplota stoupne o 2,5 °C

Přibude tropických dnů

Vědecká studie: sněhu ubude, teplota stoupne o 2,5 °CNOVÉ 1
Krátké zprávy
Echo24
Sdílet:

Do roku 2040 má podle vědců průměrná teplota v České republice stoupnout minimálně o jeden stupeň Celsia a do roku 2060 až o 2,5 stupně. Lidé se budou muset zvyknout na daleko větší počet tropických dnů s teplotami přes 30 stupňů a celkově letních dnů přesahujících 25 stupňů, kterých přibude 35. Mrazů bude naopak ubývat. Experti z Katedry fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy ve středu zveřejnili závěry nejnovější studie o změnách klimatu na území ČR. 

„Závěry studie ukazují, že v rámci modelových situací pro budoucí období dochází k jasnému zvýšení teplot. To se pohybuje v intervalech od 1,5 do 2,5 stupně pro různé varianty výsledků. Dívali jsme se na krátkodobý a střednědobý výhled a zároveň různé emisní scénáře, které hodnotí podmínky. Jednak, že se emise stabilizují a budou regulovány, jednak podmínky, kdy emise nejsou regulovány,“ řekl ČTK vedoucí Katedry fyziky atmosféry MFF UK Petr Pišot. Celá vědecká studie bude k dispozici první týden v červenci. Adaptační strategii na změnu klimatu dokončuje ministerstvo životního prostředí, na vládu se má dostat do září. 

Vědci předpokládají, že vlny veder a sucha postihnou celou ČR, nejvíce jižní Moravu, Žatecko a Středočeský kraj. Vyšší teploty se projeví také zejména v Praze a Brně, tedy ve velkých aglomeracích a jejich centrech. Vědci hodnotili i dopad na takzvaný městský tepelný ostrov. Teplo totiž absorbuje infrastruktura, srážky se nevypařují a vodu odvádí kanalizace. 

Čtěte také: Teploty v Indii se opět blíží 50 stupňům. Mrtvých už je přes 2200

V letech 2015 až 2039 počet tropických dnů v průměru ročně vzroste o dva až šest. V období 2040 až 2060 má v ČR podle vědců být dokonce o osm až 12 tropických dnů více. Počet tropických nocí, kdy teplota neklesne pod 20 °C, se pravděpodobně do roku 2060 zvýší až dvojnásobně. 

Studie také zjistila, že poroste počet vln veder, tedy sérií šesti a více dnů s nadprůměrnými teplotami. Těch bude pravděpodobně až o pět ročně více. Vedra vzrostou na jižní Moravě v oblasti mezi Znojmem a Hodonínem. Naopak klesne pro oba scénáře počet ledových dnů. 

Nadále bude ubývat sněhu. „V absolutních číslech větší pokles ledových dnů bude v horských oblastech a výše položených místech ČR,“ uvedl Žák. Týkat se to bude Krkonoš, Jeseníků, Hostýnsko-Vsetínské pahorkatiny, Českomoravské vrchoviny, Šumavy, Českého lesa a jihu Krušných hor. 

Závěry české studie odpovídají i výsledkům světových studií včetně posledního Mezivládního panelu ke změnám klimatu (IPCC). Země se podle něj do roku 2100 oteplí o 0,3 až 4,8 stupně Celsia, hladina světového oceánu má vzrůst o 26 až 82 centimetrů. „Už 30 let jsou všechny měsíční teploty celosvětově nad průměrem 20. století,“ dodal Žák. 

Už letos v ČR podle Žáka byla první čtvrtina roku teplejší než obvykle. Od ledna do května bylo celosvětově nejtepleji od roku 1880. 

Čtěte také: Vedro v Pákistánu přesáhlo 45 stupňů. Zabilo přes 200 lidí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články