Kuba vyvinula slibný lék proti rakovině plic

Jak dopadnou testy?

Kuba vyvinula slibný lék proti rakovině plicNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Kubánci, kteří ve většině odvětví lidské činnosti zaostávají za zbytkem světa, vyvinuli v roce 2011 vakcínu proti rakovině plic Cimavax. Nyní se o ni kvůli dobrým výsledkům začíná zajímat svět. Jedna dávka stojí dolar, Kuba se rozhodla ji svým občanům podávat zdarma.

K větší propagaci vakcíny pomohly také zlepšující se vztahy mezi USA a Kubou. Americké výzkumné centrum proti rakovině Roswell Park Cancer Institute totiž s kubánským centrem molekulární biologie uzavřelo smlouvu o širší spolupráci, která má testovat další dopady vakcíny. Informuje o tom International Business Times. 

Podle prozatím dostupných informací Cimavax nefunguje na preventivní bázi a podává se až pacientům, kteří jsou diagnostikování s rakovinou plic. Velmi specifický je také svou nízkou cenou a zároveň minimálním toxickým dopadem na pacienta. Nemá téměř žádné vedlejší účinky, kromě těch běžných typu nevolnosti, zimnice nebo horečky. 

Vakcína podle International Business Times funguje na jednoduchém principu. Obsahuje protein s názvem Epidermální růstový faktor (EGF), který stimuluje růst buněk a je běžně obsažen v lidském těle. Rakovina nicméně způsobuje tvoření velkého množství tohoto proteinu, což vede k nekontrolovatelnému růstu nádoru. Jakmile ale pacient použije vakcínu Cimavax dostanou se do jeho těla látky, které s nadprodukcí EGF bojují.

Lékaři v současné chvíli doufají, že princip fungování kubánského léku na rakovinu plic, která je příčinou smrti u každého čtvrtého Kubánce a ve Spojených státech na ni ročně zemře 150 tisíc lidí, se nyní povede užít i na jiné léky proti rakovině. Veškerá testování jsou ale teprve v začátcích.

Čtěte více: Český úspěch. Vědkyni se podařilo naklonovat myš

Sdílet:

Hlavní zprávy