‚Ožebračil jsi rodinu ve prospěch strany.‘ Ransdorfova vdova na pohřbu

Nečekaný výstup

‚Ožebračil jsi rodinu ve prospěch strany.‘ Ransdorfova vdova na pohřbuAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Špičky vedení komunistické strany včetně předsedy Vojtěcha Filipa se zúčastnily pátečního pohřbu komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa, který náhle zemřel minulý pátek. Nečekanou řeč měla na pohřbu vdova. V krematoriu zesnulému manželovi vyčetla, že se více staral o stranu než o rodinu.

„Ožebračil jsi rodinu ve prospěch strany,“ řekla podle serveru Novinky.cz Vlasta Ransdorfová a dodala, že její manžel neměl nikdy instinkt na lidi, kterými se obklopil. Ransdorf byl totiž známý tím, že i přes značné příjmy z posledních let, které měl jako poslanec a později jako europoslanec, nedokázal se svým platem vyjít a čelil dokonce exekuci na své nemovitosti. Ransdorf o tom opakovaně odmítal mluvit s tím, že jde o jeho osobní věc a pokud měl nějaké dluhy, mohla za to volební kampaň, na které se podílel.

„To může být jejich stanovisko, v každém případě Míla věděl, jaký je rozpočet na jednotlivé volby, pracoval s tím rozpočtem a v tomto ohledu nevím, jak by to mělo souviset s činností KSČM,“ reagoval po obřadu na dotaz novinářů Filip. Ransdorfovi a jeho rodině byl prý v minulosti vždy připraven pomoci.

Pohřeb v krematoriu v pražských Strašnicích zaplatila kvůli Ransdorfovým dluhům KSČM. Ransdorfovou smrtí se na žádost rodiny bude zabývat policie.

Miloslav Ransdorf se dostal do zájmu médií naposledy loni v prosinci, kdy se zapletl do pokusu vybrat ze švýcarské banky stamiliony eur. Spolu se třemi Slováky ho zadržala švýcarská policie. Později byl Ransdorf z vazby propuštěn. Švýcarské státní zastupitelství proti všem čtyřem zahájilo trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf vinu odmítal.

Čtěte také: Policie po stížnostech příbuzných prověřuje okolnosti Ransdorfova úmrtí

Čtěte také: ‚Mrtvý komunista, dobrý komunista.‘ Novinář se rozloučil s Ransdorfem

Politici, kteří dnes na Ransdorfa vzpomínali, připomínali někdy i jeho životní peripetie. „Do jeho postojů politických se skutečně promítla obrovská erudice v oblasti filozofie a historie. A já si říkám, že přitom všem, co v něm bylo a co uměl, tak ho bylo skoro pro politiku škoda. Kdyby zůstal na akademické půdě, určitě by byl ctihodným profesorem a určitě by neměl tolik složitostí v životě, do jakých se právě prostřednictvím politiky dostal,“ řekl například bývalý předseda komunistů Miroslav Grebeníček.

Ransdorf se narodil v roce 1953 v Rakovníku. V politice byl nejprve poslancem Federálního shromáždění, potom zasedal ve Sněmovně a od roku 2004 získal mandát v Evropském parlamentu. Členem komunistické strany byl od roku 1972.

Zemřel náhle před týdnem, kdy jej záchranná služba převezla do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Institut druh zdravotních potíží nesdělil, Ransdorf měl ale cukrovku a jeho zdravotní stav se prý zhoršil po loňském zadržení ve Švýcarsku. Politik, jehož smrt nyní vyšetřuje policie, si stěžoval na to, že mu tamní policie po určitou dobu odpírala léky na cukrovku.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články