Policie po stížnostech příbuzných prověřuje okolnosti Ransdorfova úmrtí

Policie  po stížnostech příbuzných prověřuje okolnosti Ransdorfova úmrtíAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Okolnosti úmrtí europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM) prověřuje policie. Ve čtvrtek to oznámil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Ransdorfova asistentka Helena Suchá ČTK sdělila, že se uskuteční soudní pitva. Dlouholetý politik zemřel náhle v pátek ve věku 62 let. O prošetření okolností jeho úmrtí žádali Ransdorfovi příbuzní, podle nichž jeho smrt souvisela s takzvanou švýcarskou kauzou.

„Můžeme potvrdit, že okolnosti úmrtí pana Ransdorfa prověřujeme, zatím bez konkrétního závěru,“ uvedl bez dalších podrobností Hulan. Podrobnosti o příčině úmrtí by mohla přinést i pitva. „Mohu potvrdit, že proběhne soudní pitva, která nenaruší ten obřad,“ řekla dnes ČTK Ransdorfova asistentka Suchá. Bližší informace k vyšetřování prý nemá.

Smuteční obřad se za účasti rodiny i politických souputníků Ransdorfa uskuteční v pátek ve strašnickém krematoriu v Praze. Poledního rozloučení, které hradí komunistická strana, by se měly zúčastnit špičky strany i další politici a mezinárodní hosté.

Policie se okolnostmi Ransdorfovy smrti poté, co jeho příbuzní vyjádřili pochybnosti ohledně jeho úmrtí. Páteční úmrtí komunistického europoslance podle Ransdorfových pozůstalých nebylo náhodné a může souviset s takzvanou švýcarskou kauzou, uvedlo Právo. Europoslanec si třeba stěžoval, že mu tamní policie odpírala léky na cukrovku.

Miloslav Ransdorf zemřel v pátek 22. ledna ve věku 62 let poté, co ho přijal pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Mluvčí nemocnice odmítla příčinu smrti přiblížit. Podle serveru ParlamentníListy.cz byl Ransdorf přijat v bezvědomí. Byl diabetik a IKEM se specializuje právě na diabetologii či srdeční a cévní problémy. Server Novinky.cz uvedl, že podle dostupných informací byla příčinou úmrtí údajně mozková příhoda.

Ransdorf byl nejprve poslancem Federálního shromáždění, potom zasedal ve Sněmovně a od roku 2004 získal mandát v Evropském parlamentu. Členem komunistické strany byl od roku 1972. Zemřel náhle v pátek, kdy jej záchranka převezla do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Institut druh zdravotních potíží nesdělil, Ransdorf měl ale cukrovku a jeho zdravotní stav se prý zhoršil po loňském zadržení ve Švýcarsku. Politik si stěžoval na to, že mu tamní policie po určitou dobu odpírala léky na cukrovku.

Právě takzvaná švýcarská kauza z loňského prosince vzbudila značnou pozornost médií. Ransdorfa tehdy spolu se třemi Slováky zadržela švýcarská policie v curyšské bance. Švýcarské státní zastupitelství proti nim vede trestní řízení kvůli majetkovým deliktům. Ransdorf, který kvůli případu pozastavil členství v levicové frakci EP, odmítal, že se dopustil čehokoli nezákonného. Chtěl prý jen s bankou navázat komunikaci.

Čtěte také: Ransdorfův pohřeb zaplatí komunisti

Měl Ransdorf vybírat miliardy po nacistovi?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články