Ceny Britské akademie BAFTA získalo Chlapectví i Teorie všeho
Filmové ceny
Časosběrný snímek Chlapectví získal dnes při udílení britských filmových cen BAFTA cenu za nejlepší film. Filmař Richard Linklater, jenž strávil natáčením Chlapectví 12 let, obdržel cenu pro nejlepšího režiséra. Zabodoval i biografický film Teorie všeho o Stephenu Hawkingovi, který dostal cenu za nejlepší britský film.
Představitel slavného, tělesně postiženého vědce Hawkinga Eddie Redmayne si odnesl cenu pro nejlepšího herce. V ženské kategorii putovala cena pro nejlepší herečku Julianne Mooreové, která ztvárnila ženu potýkající se s Alzheimerovou chorobou ve snímku Still Alice.
Eddie Redmayne wins Best Actor at Baftas as The Imitation Game leaves empty-handed #BAFTAs http://t.co/skXJIsQoVt pic.twitter.com/6u80Pvhdf9
— The Independent (@Independent)
8. Únor 2015
Hawking se slavnostního udílení cen osobně zúčastnil a dokonce vyhlašoval cenu za nejlepší vizuální efekty, kterou získal film Interstellar.
Film Chlapectví zabodoval také v kategorii ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Získala ho Patricia Arquetteová.
Celkem pět ocenění, tedy ještě více než Chlapectví, posbírala komedie Grandhotel Budapešť, mimo jiné v kategoriích kostýmy, původní scénář a hudba. Film režiséra Wese Andersona měl 11 nominací, tedy víc než všechny ostatní nominované snímky.
Neúspěšný byl na vyhlašování cen Bafta film Kód Enigmy. Drama o rozluštiteli nacistických kódů Alanu Turingovi šlo do klání o britské filmové ceny s devíti nominacemi a nakonec vyšlo zcela naprázdno.
Večer v londýnské Královské opeře moderoval herec Stephen Fry. Ceny BAFTA bývají považovány za signál, kdo by mohl získat prestižní ceny americké filmové akademie, Oscary.