Prokletá základna Fort Hood. Ideální pro útoky?
střelba v usa
Základna Fort Hood v Texasu je až podezřele často terčem útoků, útoků vojáka proti vojákovi. V roce 2009 zde major Nidal Hasan zabil 13 lidí. O dva roky později se v blízkosti základny vojín Naser Abdo pokusil odpálit bombu. V noci na čtvrtek pak armádní specialista Ivan Lopez zastřelil tři lidi, poté zbraň obrátil proti sobě. Co dělá z na první pohled bezpečné komunity terč opakovaných násilností?
K zatím nejtragičtějšímu útoku na základně Fort Hood, největší v USA, došlo v listopadu roku 2009. Nidal Malik Hasan, bývalý armádní psychiatr a zdravotník, zde zastřelil 13 lidí a více než 30 jich zranil. Neuběhly ani dva roky a armádní vyšetřovatelé zde museli řešit další bezpečnostní hrozbu. Vojín první třídy Naser Jason Abdo, v minulosti souzený za držení dětské pornografie, se v červenci 2011 pokoušel sestavit bombu. Plánoval ji umístit do restaurace hojně navštěvované zaměstnanci základny. Než stačil bombu sestrojit a dát na místo, byl zadržen.
Nyní došlo k dalšímu, už třetímu útoku v té samé vojenské instituci v rozmezí pár let. Armádní specialista Ivan Lopez střílel legálně vlastněnou zbraní ráže .45, kterou s sebou vzal na základnu. Zabil tři lidi, 16 dalších zranil. Lopez, který se v minulosti léčil s depresemi a úzkostmi spojenými s jeho službou v Iráku, se pak sám zastřelil.
Jak je to možné?
„V první řadě je nutné si uvědomit, že zde se vojáci cvičí a sem se taky vrací po mezinárodních misích,“ řekl pro CNN Thomas Fuentes, bývalý zástupce ředitele FBI. „Po návratu domů je vyžadováno jejich přizpůsobení civilnímu životu, jako by vypnuli vypínač. To se pro spoustu z nich snáz řekne, než udělá,“ dodal Fuentes.
Jak je ale možné, že ve Fort Hood došlo už ke třem ohrožením na bezpečnosti zaměstnanců základny i jejího okolí, které dvakrát skončily krveprolitím? Je toto specifické místo zranitelnější než jiné vojenské zařízení ve Spojených státech? Podle expertů nikoliv. Armádní základny mají být pro jejich obyvatele bezpečným útočištěm, které svým vzhledem často připomínají. Je zakázáno nosit volně zbraň. Ty jsou i ve Fort Hood uloženy ve střežených skladech a každá z nich musí být zvlášť registrována.
Přesto se Hasanovi i Lopezovi podařilo bez větších potíží na půdu základny zbraně dostat, podle všeho je měli volně uloženy v automobilu. „Dovnitř a ven z Fort Hood proudí denně desítky tisíc lidí. Mají všechna potřebná povolení ke vstupu na základnu, nechovají se podezřele. Ne všechna auta jsou ale vždy kontrolována, taková je realita,“ říká zpravodajka CNN v Pentagonu Barbara Starr. Podle několika dalších zdrojů blízkých Fort Hood se ani po útocích z roku 2009 ani po zmařeném bombovém útoku z roku 2011 nic zásadního v bezpečnosti nezměnilo.
Zkoušky odolnosti pro stotisícové město
Texaské Fort Hood je v těsném sousedství města Killeen. Celková populace včetně základny činí přes 130 000 lidí. Bydlí zde rodiny válečných veteránů, armádní zaměstnanci i běžní obyvatelé.
„Události, ke kterým zde v minulosti došlo, nás naučily mnohému,“ řekl CNN poručík Mark Milley, velící generál Fort Hood. „Víme, že je naše komunita silná a odolná a také víme, že civilisté a rodiny vojáků, stejně tak jako oni sami jsou silní, a že se společně přes toto těžké období dostaneme,“ dodal Milley.