1 Vzpoura Rohingů

Při útocích muslimských rebelů v Barmě zemřelo 71 lidí

NOVÉ

Témata: ,

Nejméně 71 mrtvých si podle nové bilance vyžádaly útoky muslimských povstalců na policejní stanoviště v barmském Arakanském státě. Mezi oběťmi je 12 příslušníků bezpečnostních sil a 59 rebelů, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na vládní úřady. Povstalci z řad menšinového etnika Rohingů, které čelí v Barmě dlouhodobě diskriminaci, v noci na dnešek zaútočili na 24 policejních stanovišť a pokusili se proniknout na vojenskou základnu.

Nové útoky znamenají významné vystupňování násilí v konfliktu v Arakanském státě od loňského října. Tehdy podobné útoky přiměly barmskou armádu k mohutné kampani proti Rohingům, která vyvolala obvinění ze závažného porušování lidských práv od světových organizací a přiměla 87.000 Rohingů uprchnout ze svých domovů.

Barma neuznává Rohingy jako etnikum. Tvrdí, že to jsou nelegální přistěhovalci ze sousedního Bangladéše, ačkoli žijí v zemi už po generace. Proto příslušníkům zhruba milionové menšiny odmítá udělit občanství a omezuje jejich svobody. Po násilnostech z roku 2012 byly ze svých domovů vyhnány desetitisíce Rohingů.

Do dnešních útoků se podle odhadů barmské armády zapojilo 1000 rebelů z 50 rohingských vesnic. Při přepadení policejních stanovišť použili podomácku vyrobené výbušniny, ruční střelné zbraně a mačety. Zhruba 150 povstalců se pokusilo proniknout na vojenskou základnu. K násilí se přihlásila organizace, která se podílela i na loňských říjnových útocích.

„Koordinovanou sérii útoků“ na barmské bezpečnostní síly dnes odsoudila OSN. Zároveň vyzvala všechny zúčastněné strany, aby se zdržely násilí.

Situace v Arakanském státě je napjatá od roku 2012, kdy zde propukly střety mezi buddhisty a muslimy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Španělského turistu deportují z Barmy. Má vytetovaného Buddhu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.