Německo rychle přesunulo část svých zlatých rezerv z ciziny zpět domů
zlaté rezervy
Německá centrální banka urychlila přesun části německých zlatých rezerv ze zahraničí do Frankfurtu nad Mohanem. V cizině je měla uschovány od dob studené války z obavy před případným sovětským útokem. Více než polovina německých zlatých rezerv se nyní již nachází v jejích úschovnách, uvedla dnes centrální banka, která sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem.
Německá centrální banka v průběhu uplynulých pěti let tajně přesunula zpět do Německa 674 tun zlata z francouzské a americké centrální banky (Fed). Zbylých 1236 tun zůstane na neurčito v trezorech Fedu v New Yorku a dalších 432 tun si v úschově ponechá londýnská centrální banka, uvedla agentura Reuters. Operace měla původně skončit až v roce 2020.
V dobách studené války se 98 procent zlatých rezerv Spolkové republiky Německo nacházelo v zahraničí. Největší díl zhruba 931 tun byl převezen zpět z britské centrální banky v roce 2000.
Zásoby zlata v objemu 3378 tun se staly symbolem německého hospodářského vzestupu. Německo po druhé světové válce nemělo žádné zlaté rezervy. Nacisté jich většinu použili na financování války. Většina zlata, které neutratili, pak záhadně zmizela v poválečném zmatku.
Země ale postupně nashromáždila druhé největší zlaté rezervy na světě. Zdejší veřejnost ovšem začalo s propuknutím ekonomické krize v eurozóně zneklidňovat, že se velká část zlata nachází mimo hranice Německa, a proto bylo rozhodnuto o jeho přesunu.