10 ruských medailistů dopovalo na olympiádě v Pekingu

Dopující ruští atleti

10 ruských medailistů dopovalo na olympiádě v PekinguNOVÉ
Anna Čičerovová, Naděžda Evstyukhinová a Maria Abakumovová. Foto: FOTO: ECHO24.cz / Wikimedia Commons
1
Svět

mc Echo24

14 ruských sportovců, mezi nimi deset medailistů, dopovalo na olympijských hrách v Pekingu 2008. Zpětně kvůli tomu mohou přijít o cenné kovy a navíc jim může být zakázán start na srpnových hrách v Riu de Janeiru. Ruská televize Matč TV uvedla, že je mezi nimi stříbrná oštěpařka Maria Abakumovová nebo bronzová výškařka Anna Čičerovová.

Ruský olympijský výbor uveřejnil, že 14 jejich sportovců čelí podezřelých z dopingu během OH 2008. Sportovce i výbor kvůli tomu totiž kontaktoval Mezinárodní olympijský výbor. Ten minulý týden oznámil, že pokrokovější metodou otestoval 454 dopingových vzorků z Pekingu speciálně těch sportovců, kteří mohou startovat také v Riu. U 31 sportovců z 12 států byly výsledky „podezřelé“.

Oficiálně zatím žádná jména ruských atletů podezřelých z dopingu zveřejněna nebyla. Čeká se totiž na to, až bude provedena analýza kontrolních vzorků B. K tomu by mělo dojít na začátku června. Pak by eventuálně začalo disciplinární řízení.

Ruská média ale už nyní píší, že mezi dopující patří stříbrná oštěpařka Maria Abakumovová, kterou v dramatickém finále až posledním hodem přehodila Barbora Špotáková, bronzová skokanka do výšky Anna Čičerovová, stříbrná a bronzová vzpěračka Marija Šainovová, resp. Naděžda Jevsťuchinová nebo Julie Čermošanská, která vyhrála zlato ve štafetě na 4x100 metrů.

Anna Čičerovová informaci pro Mačt TV potvrdila. „Nerozumím tomu, proč to celé bylo zveřejněné teď. Možná to je jen nějaký omyl. Já osobně jsem z toho ve stejném šoku jako všichni ostatní. Nemohu vysvětlit, proč tento můj vzorek vyšel pozitivně. Vždyť jsem v té době dodala stovky dopingových vzorků,” uvedla.

Mezi dopujícími sportovci má být podle Matč TV 11 atletů, dvě vzpěračky a jeden veslař. Kromě Abakumovové, Čičerovové, Šainovové, Jevsťuchinové a Čermošanské jsou podezřelé i stříbrné běžkyně ze štafety na 4x400 metrů Anastasija Kapačinská a Taťjana Firovová, dále bronzová na 3000 metrů překážek Jekatěrina Volkovová, běžec z bronzové štafety na 4x400 metrů Denis Alexejev, bronzový chodec v závodě na 50 km Denis Nižegorodov, koulař Ivan Juškov, desetibojař Alexandr Pogorelov, veslař Alexandr Kornilov a běžkyně Inga Abitovová.

Pro ruský sport to znamená další dopingový skandál. Loni v listopadu byla Ruská federace vyloučena z mezinárodních atletických soutěží kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu. Ruští sportovci z toho důvodu byli vyloučeni z březnového halového mistrovství světa v Portlandu a hrozí jim i neúčast na hrách v Riu. O jejich případné neúčasti na olympiádě by se mělo rozhodnout 17. června.

Čtěte také:

‚Podvedli nás.‘ Ruský ministr háže vinu za doping na sportovce

Dopingová zlata. V Soči vyměnili na příkaz Kremlu stovky vzorků