Překvapivý post Jourové. 'Dali nám to vyžrat'

Složení Evropské komise

Překvapivý post Jourové. 'Dali nám to vyžrat'AKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Česká republika dostala v Evropské komisi překvapivý post. Jean-Claude Juncker svěřil nynější ministryni pro místní rozvoj Věře Jourové (ANO) práci komisařky pro spravedlnost, spotřebitelskou politiku a rovnost pohlaví.

Na Twitteru o porfoliu pro Česko informovali bruselští zpravodajové ČTK a České televize a také vládní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Pozice Jourové už je zanesená také na oficiálním seznamu Evropské komise.

„Je to překvapení,“ uvedla Jourová v reakci pro ECHO24.cz. Sama preferovala post eurokomisařky pro regionální rozvoj. Tuto agendu bude mít na starosti nakonec ale jiná žena, Corina Crețu z Rumunska.

„Není to přesně to, co Česká republika chtěla. Usilovali jsme primárně o ekonomické portfolio,“ přiznal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zároveň připomněl, že ačkoli má v současnosti tuto agendu na starosti představitel Lucemburska, v minulosti se o ní starali zástupci Francie a Itálie. „Itálie a Francie rozhodně nejsou bezvýznamné země,“ zmínil ministerský předseda.

Podle Sobotky je to z hlediska České republiky středně významné portfolio. „Jak otázka justice, tak otázka ochrany spotřebitele je téma, které když se dobře uchopí, tak může velmi pozitivně přispět ke zviditelnění českého komisaře v komisi,“ uvedl.

Babiš neskrývá zklamání, Bělobrádek doufá ve změnu

„Pro mě je to zklamání. Určitě jsme chtěli nějaké ekonomické portfolio,“ řekl deníku ECHO24.cz vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Čekal jsem, že se nám povede ta doprava. Snažili jsme se všichni, my jsme lobbovali přes ALDE, ale možná je to důsledek naší pozice v Evropě. Toho, jak jsme se chovali od vstupu, máme tam nějakou pověst a asi nám to dali vyžrat,“ dodal roztrpčeně.

„Vzhledem k tomu, že česká vláda mnohokrát deklarovala jako svoji prioritu získat ekonomické portfolio, jedná se o zjevný diplomatický neúspěch české vlády,“ zmínil exministr financí a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Vzhledem k tomu, jak věrohodně se česká vláda chová v mezinárodní politice, nelze se tomu divit,“ připojil.

Zklamaný je i vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „Na středně velký stát Evropské unie je to slabé portfolio. Ani neodpovídá prioritám, které jsme si vytkli. Na druhou stranu si nemyslím, že je to úplně definitivní, protože nespokojených zemí je asi více a některá jmenování jsou diskutabilní. Doufám, že je možno s tím ještě hýbat,“ dodal.

V 28členné komisi je devět žen

Nová unijní exekutiva bude mít celkem sedm místopředsedů, kteří budou koordinovat jednotlivé týmy komisařů. Čtyři místopředsedové jsou z postkomunistických zemí: Bulharska, Slovinska, Estonska a Lotyšska. Komisi jako celek musí ještě potvrdit Evropský parlament. V 28členné komisi je devět žen. 

Předseda komise, která by se práce měla ujmout od listopadu, Jean-Claude Juncker na dnešní tiskové konferenci novinářům připomněl, že jeho tým se bude muset vypořádat se složitou geopolitickou i hospodářskou situací. 

„Rozhodl jsem se udělat některé změny a zatřást s věcmi,“ poznamenal Juncker. Prvním místopředsedou komise tak bude Frans Timmermans z Nizozemska, který bude odpovídat za zlepšení regulačních pravidel, vztahů mezi evropskými institucemi a právní otázky. 

Už od posledního unijního summitu je známé jméno Italky Federiky Mogheriniové, která je jako šéfka evropské diplomacie také jedním z místopředsedů komise. 

Za rozpočtové otázky a lidské zdroje bude odpovídat místopředsedkyně komise Kristalina Georgievová z Bulharska, která byla členkou končící komise José Barrosa.

Slovinka Alenka Bratušeková dostala jako místopředsedkyně na starosti budování energetické unie, někdejší estonský premiér Andrus Ansip bude místopředsedou odpovědným za digitální trh. 

Sociální dialog a otázky společné měny euro bude mít na starosti místopředseda komise a lotyšský expremiér Valdis Dombrovskis.

Někdejší finský premiér Jirki Katainen bude odpovídat za problematiku zaměstnanosti, růstu, investic a konkurenceschopnosti. 

Kompletní složení Evropské komise naleznete ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz