Nekončící čistky? Turecko vyšetřuje 10 000 lidí kvůli sociálním sítím
Napojeni na terorismus?
V Turecku se vyšetřuje 10 000 lidí podezřelých z toho, že prostřednictvím sociálních sítí podporují terorismus. Uvedlo to turecké ministerstvo vnitra. Jsou obviněni z urážení členů vlády nebo „aktivit souvisejících s terorismem“, píše BBC.
Za posledního půl roku bylo zadrženo 3170 lidí, z toho 1656 bylo již formálně zatčeno a dalších 84 je stále vyslýcháno.
Přístup uživatelů k sociálním sítím jako je Facebook nebo Twitter je v Turecku často blokován. Omezení internetu nastalo hlavně po zastřelení ruského velvyslance nebo po zveřejnění videa, kde přívrženci Islámského státu (IS) zaživa upálili dva turecké vojáky. Podle turecké organizace Blocks vláda blokuje přístup k některým webovým stránkám, aby zabránila šíření tohoto videa.
Aktivisté a cizí mocnosti vyjádřili své obavy z represí v Turecku už v průběhu léta, když započaly čistky po potlačeném vojenském převratu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po puči vyhlásil výjimečný stav, načež začalo zatýkání vojáků, úředníků, soudců, profesorů a dalších, kteří se údajně na pokusu o převrat podíleli.
Prezident Erdogan bývá často kritizován, že si výjimečným stavem chtěl jen upevnit moc a potlačit soupeře. Kritici jako argument uvádí, že od července bylo zakázáno přes 150 sdělovacích prostředů a asi 140 novinářů bylo zatčeno.