1 Kauza Čapí hnízdo

‚Babiš se zesměšnil. To je pro politika nejhorší‘, zní z ČSSD

NOVÉ

Témata: , ,

Jako velmi vážnou vidí sociální demokraté kauzu kolem Čapího hnízda vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Stále více poslanců ČSSD požaduje po ministrovi financí adekvátní vysvětlení a hrozí dokonce tím, že podpoří mimořádnou schůzi, kterou chce kvůli objasnění dotací pro farmu svolat pravicová opozice. Babišovi dali na vysvětlení několik dní. Jeho dosavadní vytáčky jsou totiž podle sociálních demokratů směšné a podivné.

Zatímco premiér a předseda ČSSD k celé kauze mlčí, jeho poslanci začínají volat po tom, aby Babiš okolnosti kolem vlastnictví Čapího hnízda nějak hodnověrně vysvětlil.

„Mně je v podstatě jedno, odkud se to vysvětlení dozvím. Zda to bude z médií, v Poslanecké sněmovně, nebo na koaliční radě. Ale ten dosavadní přístup pana ministra mě neuspokojuje. On bohužel vnímá jakýkoliv jiný názor jako podraz. Ale tohle je věc, kterou skutečně nelze přejít. To je prostě potřeba vysvětlit,“ řekl deníku ECHO24.cz šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Podobně mluví i jeho kolega Jan Chvojka: „Pokud jsou tu pochybnosti o nějakém minulém projektu pana vicepremiéra a je nařčen z toho, že se možná dopouštěl i nějakých trestných činů, tak samozřejmě musí zodpovědět všechny nejasnosti. Minimálně to, že ve filmovém dokumentu řekl, že Čapí hnízdo je věc, na kterou je nejvíc hrdý, a teď zase říká, že vůbec neví, že nějaké Čapí hnízdo měl a že se na tom projektu vůbec nepodílel, to jsou podivnosti, které je třeba vysvětlit. Ctím presumpci neviny, ale odpovědi dostat musíme.“

V pátek večer Chvojka ve vysílání České televize dokonce prohlásil, že pokud Babiš do středy vše nevysvětlí, ČSSD podpoří mimořádnou schůzi, kterou chtějí ke kauze Čapího hnízda svolat ODS a TOP 09.

Nejhorší je zesměšnění

Sociálním demokratům sice Babišovo vykrucování vadí, sami ale přiznávají, že ho jen těžko mohou dotlačit k tomu, aby se k celé věci postavil čelem. Právě v tom by jim ale paradoxně mohla pomoci zmiňovaná schůze, kde chtějí ODS a TOP 09 slyšet, jak to skutečně bylo s mnohamilionovou dotací pro Čapí hnízdo. Šéf hnutí ANO by se totiž musel postavit před poslance a se strohým vyjádřením, že farma nebyla jeho, by zřejmě nevystačil.

„Je trochu úsměvné, že se k tomu nehlásí, že říká, že tu firmu nezná. Ale počkejme si na výsledky vyšetřování a snad i na nějaké to vysvětlení,“ říká šéf rozpočtového výboru sněmovny Václav Votava a pokračuje: „Víte, pro politika je nejhorší, když se zesměšní. A myslím si, že to se právě asi povedlo panu Babišovi. Když nejdříve tvrdil, že je to nejlepší nápad, co kdy vymyslel, a pak najedou ani neví, co je to za firmu.“

Babišův postup k celé kauze už kritizovali i další sociální demokraté, třeba šéfové obou komor parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch. Odpor ČSSD byl zřejmý i z interpelace poslance Antonína Sedi, který svého koaličního partnera usvědčoval ze lži. Ani to ale nemusí znamenat, že socialisté nakonec opět necouvnou a nenechají Babiše v klidu.

Více čtěte: Babiš lhal, oznámil sněmovně poslanec ČSSD

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.