Novinářka CNN se na Twitteru zastala uprchlíků. A byla odvolána
PŘÍSNÉ STANOVY CNN
Americká stanice CNN dočasně odvolala svoji korespondentku Elise Labottovou, protože se na internetu zastala syrských uprchlíků. Labottová totiž na Twitteru zkritizovala čtvrteční rozhodnutí Kongresu pozastavit přijímání syrských a iráckých běženců, čímž porušila přísné stanovy CNN ohledně aktivity novinářů na sociálních sítích.
Labottová ve čtvrtek večer sdílela na svém účtu na sociální síti Twitter zprávu svojí domovské stanice CNN, která informuje o tom, že americká Sněmovna reprezentantů v reakci na pařížské útoky dočasně pozastavila přijímání syrských uprchlíků. Labottová se vyjádřila v tom smyslu, že tímto rozhodnutím se americká svoboda otřásla v základech. Příspěvek se záhy začal šířit po síti a necelé čtyři tisíce lidí ho označily tlačítkem „like“ (To se mi líbí).
House passes bill that could limit Syrian refugees. Statue of Liberty bows head in anguish @CNNPolitics https://t.co/5RvZwVftgD
— Elise Labott (@eliselabottcnn)
November 19, 2015
Tímto svých příspěvkem si však Labottová zadělala na problémy u svého zaměstnavatele. Stanice CNN má totiž přísné vnitřní stanovy, které omezují aktivitu novinářů ve veřejném prostoru. „Pokud veřejně deklarujete svoje preference v určitých problémech, při výběru kandidátů nebo se kloníte k jedné straně politických záležitostí, snižujete tím svoji schopnost jevit se veřejnosti jako nezaujatý,“ píše se podle serveru Variety ve stanovách americké televizní stanice. Vedení CNN proto Labottovou na 14 dní dočasně propustilo z práce.
Na podporu Labottové se však na sociálních sítích zvedla vlna solidarity a mnoho uživatelů se začalo za dočasně propuštěnou novinářku postavilo. Lidé poukazovali například na to, že ani Francie, která minulý pátek při pařížských útocích ztratila více než stovku svých občanů, se k uprchlíkům nepostavila zády.
Samotná novinářka, která se v redakci CNN zaměřuje na světové problémy spíše než na domácí politiku, později sdílela ještě další tweet, ve kterém se za ten předchozí omluvila. „Bylo ode mě špatné to komentovat. Můj tweet byl nepatřičný a neuctivý. Upřímně se omlouvám,“ napsala novinářka.
Everyone, It was wrong of me to editorialize. My tweet was inappropriate and disrespectful. I sincerely apologize.
— Elise Labott (@eliselabottcnn)
November 20, 2015
Ve Spojených státech se v těchto dnech vede bouřlivá debata ohledně (ne)přijímání uprchlíků ze Sýrie a Iráku. Prezident Obama navrhl, aby USA přijaly 10 000 syrských běženců. Americká veřejnost je však po teroristických útocích v Paříži krajně podezřívavá vůči přijímání cizinců z muslimských zemí. To ostatně zřejmě vedlo i ke čtvrtečnímu rozhodnutí Sněmovny reprezentantů Obamův návrh zamítnout.
Někteří Američané poukazují i na to, že zejména v případě Iráčanů by se Spojené státy měly chovat solidárněji. Americká invaze do Iráku z roku 2003 a následný pokus instalovat demokracii v kmenové blízkovýchodní společnosti, která je navíc etnicky a nábožensky heterogenní, totiž vyústilo v občanskou válku a výbuch sektářského násilí. Po svržení Saddáma Husajna v zemi podle nejnižších odhadů zemřelo více než 100 000 lidí.