Oběti tragédie v Nice: otec a syn z Texasu i gymnazisti na výletě
Smetl je kamión teroristy
S pokračujícím vyšetřováním teroristického útoku z francouzského Nice dostávají tváře i některé z celkem 84 obětí této tragické události. Mezi zemřelými tak figuruje například otec se synem z amerického Texasu, kteří na riviéře trávili prázdniny. Hrozivý konec měl i školní výlet berlínského gymnázia: zahynula učitelka společně se dvěma žáky. Momenty děsu zažila i ruská studentka Polina Serebraniková, které přímo před očima smetl kamión kamarádku Viktorii Savčenkovou.
Sean Copeland společně se svými dětmi a manželkou zamířil do Evropy původně kvůli narozeninové oslavě jednoho ze svých příbuzných. V rámci prázdnin na starém kontinentě navštívila rodina nejdříve Španělsko, kde strávili Američané několik dní nejdříve v Pamploně odkud se později přesunuli do Barcelony. Návštěva francouzského pobřeží v Nice měla sloužit jako tečka výletu za oceán. Sean Copeland ani jeho jedenáctiletý syn už se z něj ale domů nevrátí.
„Jsme opravdu zlomení a v šoku kvůli ztrátě Brodieho Copelanda, úžasného syna a bratra, který byl světlem v našich životech. Stejně tak ztrátou Seana Copelanda, báječného manžela a otce. Byli tolik milováni,“ uvedla přeživší z rodiny pro televizi KEYE-TV.
This breaks my heart. 11-year old Brodie Copeland and his dad were killed in #Nice attack. On vacation from Texas. pic.twitter.com/sjEjEeCWyy
— Chris Stewart (@CStewartWPTV) 15. července 2016
Tragicky skončil i školní výlet jednoho z berlínských gymnázií. V rámci poznání francouzské kultury chtěla jeho učitelka ukázat žákům oslavy místního svátku Dne osvobození Bastily. Za tímto účelem zavedla svou družinu na Anglickou promenádu, kde chtěla společně s dětmi sledovat ohňostroj. Radost z oslav i v tomto případě ukončil příjezd kamionu smrti. Učitelka společně s dvěma svými žáky na místě zemřela.
„Můžeme potvrdit úmrtí učitelky a dvou studentů gymnázia ze čtvrti Charlottenburg v hlavním městě, k němuž došlo v Nice,“ potvrdilo pro televizi N24 bez dalšího komentáře zástupci berlínské radnice.
Když se Polina Serebraniková procházela společně se svou kamarádkou Viktorií Savčenkovou po Anglické promenádě, ještě netušila, jak tragicky může celý jejich společný pobyt ve Francii skončit. Obě ruské studentky si na riviéru odskočily na krátké prázdniny před tím, než měly nastoupit do dalšího ročníku na Moskevské univerzitě.
„Moje kamarádka a já jsme se společně procházely po promenádě. Pak jsme uviděly ten kamión, jak jede po opravdu divné trajektorii. Moji kamarádku ten vůz trefil a ona tak zemřela. Mě pak museli se zlomenou nohou vzít do nemocnice,“ uvedla Polina pro britský deník Daily Mirror.
Victoria Savchenko killed in #NiceAttack She was beautiful so obviously radical Islamists would want to destroy her. pic.twitter.com/s6Jj5CzFl4
— Just L (@JustLittleOldL) 15. července 2016
Další obětí je Linda Casanovová Siccardiová. Švýcarská turistka zemřela v Nice ve věku 54 let. Tato celní inspektorka byla na Azurovém pobřeží na dovolené se svým francouzským manželem Gillesem, který podle švýcarských úřadů atentát přežil. Pár byl bezdětný.
Ve Francii zemřela i Fatima Šarrihíová, 60letá marocká obyvatelka Nice, matka v domácnosti se sedmi dětmi. „Byla to velmi zbožná žena, skvělý člověk. Byla pozorná nejen vůči svým dětem, ale i vůči ostatním,“ řekl společník jednoho z jejích synů. Podle něj nosila závoj a vyznávala „skutečný islám, nikoli ten teroristů“.
Francouzi i Tunisané
Timothé Fournier, 27letý Pařížan zemřel, když chránil svou ženu v sedmém měsíci těhotenství, kterou odstrčil stranou; kamion vrazil vzápětí do něj, vypráví jeho sestřenice Anaïs. „Byla to ztělesněná dobrota. Zasněný mladý muž, který ale dělal vše pro svou ženu a jejich budoucí dítě,“ dodala mladá žena.
Mezi francouzské oběti se zařadil i Emmanuel Grout, 48letý francouzský policejní komisař. Byl zástupcem velitele pohraniční policie PAF v oblasti Alpes Maritimes. Dohlížel hlavně na policejní ochranu letiště v Nice. V době atentátu, kdy ho smetl kamion, nebyl ve službě. Podle listu Le Point se přišel podívat na ohňostroj se svojí partnerkou, také policejní komisařkou, a její dcerou.
Na Anglické promenádě zahynul také 60 letý Francouz Robert Marchand. Byl předsedou a trenérem atletického klubu v Marcigny ve střední Francii. Starosta Marcigny Louis Poncet popsal oběť jako „velmi obětavého muže, který vyznával sportovní hodnoty a předával je všem dětem kolem sebe“. Jejich malý atletický klub Marchand dovedl podle starosty k vysoké úrovni.
Výčet obětí doplnil i Michaël Pellegrini, 28letý učitel ekonomie v Longway na východě Francie. V době jeho smrti s ním byla 55letá matka a prarodiče.
Řidič kamionu zabil také Mohamada Tukabrího, tuniského padesátníka původem ze severu Tuniska. Pracoval v Nice jako mechanik, uvedlo tuniské ministerstvo zahraničí. Zemřel také Bílal Labauí, Tunisan narozený podle tuniského ministerstva zahraničí v roce 1987, stejně tak Ulfa Chalfallahová, mladá Tunisanka narozená podle tuniského ministerstva zahraničí v roce 1985.
Při útoku ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto zemřelo nejméně 84 lidí, z toho 10 dětí. Dalších 202 lidí bylo zraněno a muselo být odvezeno do nemocnice. Zhruba padesát z nich bylo v kritickém stavu a podle lékařů zůstávají v kritickém stavu. Jako pachatele policie identifikovala Mohamed Lahouaiej Bouhlel, původem tuniského profesionálního řidiče kamiónu, který už nějakou dobu pobývá ve Francii. Vyšetřovatelé prozatím nepotvrdili jakékoli napojení útočníka na některou ze zahraničních teroristických organizací.