Šlachtova zpráva – zveřejnit, nezveřejnit?

Šlachtova zpráva – zveřejnit, nezveřejnit?
Robert Šlachta Foto: Repro: Česká televize
1
Komentáře
Daniel Kaiser
Sdílet:

Včera potřetí zasedala vyšetřovací komise sněmovny pro reorganizaci policie. Hlavní hvězdou byl bývalý ředitel ostravské pobočky ÚOOZ Jiří Komárek. Podle všeho hlavním autorem zprávy není ten, podle něhož se jmenuje, ale právě Komárek – jeden z těch pěti, podle jiných údajů sedmi lidí, kteří v ÚOOZ spolu s Robertem Šlachtou skutečně na protest proti reorganizaci podali výpověď.

Komárek je známý jako konfliktní typ, potíže vyvěrající z tohoto charakterového rysu míval ještě před převzetím Ostravy, a v malé skupince Šlachtových věrných působí evidentně coby člověk na hrubou práci. To od něj pocházejí dva měsíce stará slova o tom, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z „brutálního úniku informací“.

Včera po výslechu u komise novinářům řekl, že ve Šlachtově zprávě jde o informace z několika trestních věcí, jejichž shromažďování trvalo léta. U těchto slov je třeba se zastavit. Komárek tím potvrdil, co bylo dosud jen předmětem kvalifikovaných drbů. Šlachtovci ve své „zprávě“ skutečně snesli vedle poznatků z případu Vidkun, který se měl odehrávat zhruba před rokem a půl – což by neopravňovalo Komárkovo slovo léta -, hlavně odposlechy z aféry Nagyová. To znamená, že to jsou odposlechy hovorů staré nejméně tři, v některých případech čtyři roky. Tehdy byl policejní prezident Tuhý krajským policejním ředitelem v Ostravě (jestli oni si tam s Komárkem něco neudělali) a ministr vnitra Milan Chovanec hejtmanem v Plzni. Jak tito dva muži mohli ze svých tehdejších pozic pracovat na odstranění Šlachty, je záhada, kterou nejde vysvětlit proto, že rozumné vysvětlení není. Ale je nahlédnutím do myšlenkového světa předkladatelů zprávy.

Ale dobře, i lidé zvláštního druhu mohou mít v konkrétním případě pravdu. Jak je to tedy s tou druhou významnou částí Šlachtovy zprávy, kterou tvoří aféra Vidkun? Chce se po nás, abychom přijali výklad, který minulý týden načrtly Babišovy Lidové noviny. Není to tedy příběh z aféry Vidkun, ale to se u Šlachty stává často, že viněta neodpovídá obsahu: podle LN na sklonku roku 2014, den před razií ve firmě bratra olomouckého hejtmana za ČSSD kdosi z Tuhého rodiny varoval Davida Tesaříka, hejtmanova synovce. V sérii článků se naznačuje, že to byl sám Tuhý, nejspíš přes svou bývalou manželku. Tuhý se včera po odchodu z jednání komise novinářům omezil na obecná slova o tom, že to je úplný nesmysl. Jestli na tom něco není, upřímně řečeno těžko říct. Už teď je ale zjevné, v čem má konstrukce slabiny. Tak například Tuhý už tou dobou se svou bývalou ženou dávno nežil. (Přitom právě v mobilu psaném na ni se měla jindy vyskytnout simkarta, která komunikovala i s telefonem, z něhož prý přišlo Tesaříkovi varování.) Ale hlavně inspekce bezpečnostních sborů, která případ s nevšední iniciativou – logicky, podezření na avízo před razií je silná káva – od konce roku 2014 šetřila a celou tu dobu se nebála vyšetřovat proti Tuhému, případ letos se souhlasem olomouckých státních zástupců (!) v březnu odložila.

Kým přesně se potom Tuhý měl cítit ohrožený, aby honem honem připravoval reorganizaci policie? ÚOOZ o podezřeních kolem Tesaříků možná ve svých uších něco zdálky zaslechl, ale při jeho efektivitě by Tuhý nemusel mít strach, ani kdyby byl vinen. Útvar sám případ nešetřil, dokonce i razii ve firmě TSW, jež patřila bratrovi sociálnědemokratického politika Tesaříka, prováděla protikorupční policie (mimochodem před dvěma měsíci portrétovaná jako odstrašující kontrast k bezvadnému ÚOOZ). 

Samé otázky. Co s nimi? Člen vyšetřovací komise za ANO Bohuslav Chalupa navrhl Šlachtovu zprávu zveřejnit, pro jsou i Šlachta anebo opoziční poslanec za TOP 09 Daniel Korte. Zpráva zveřejněna nebude, z rozhodnutí většiny komise, ale i pro odpor Nejvyššího státního zastupitelství. Svým způsobem bohužel, protože takhle zůstává čistě na úvaze Mladé fronty Dnes a Lidových novin, co se ze zprávy vypustí a jak se to cosi podá. A pokud jsou ve zprávě skutečně jako důkazy vydávány odposlechnuté drby z druhé ruky, což se proslýchá z komise, získali bychom zase my zajímavý poznatek o tom, jak nekvalitně Šlachtův ÚOOZ pracoval.

Zatím panuje systémová informační nerovnováha, kterou si těžko nějaký inspektor nebo detektiv vyšetřováním úniku do novin místopředsedy vlády dovolí narušit. Jde přitom o věc zásadního významu. Andrej Babiš se soudě podle billboardů rozmístěných kolem českých silnic a dálnic rozhodl udělat z případu téma příštích, už předvolebních měsíců. Kromě toho se ze ságy o Robertu Šlachtovi už před nějakou dobou stala zkouška, jak moc lze manipulovat přes média a co všechno si česká veřejnost nechá nakukat.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články