Volili byste Hitlera, kdyby vyřešil běžence? Redakce anketu stáhla

Sporná anketa

Volili byste Hitlera, kdyby vyřešil běžence? Redakce anketu stáhlaNOVÉ
Domov

Vojtěch Beran

Každý druhý Čech by volil Hitlera, kdyby měl jistotu, že Vůdce předloží konečné řešení uprchlické otázky. Vyplývá to aspoň z výsledků ankety publikované na serveru Týden.cz. Redakce spornou anketní otázku po dvou dnech po kritice stáhla.

„Kdyby vstal z mrtvých Hitler a slíbil, že Evropu běženců zbaví, volili byste ho?“ Tak zněla otázka ankety, kterou v pondělí zveřejnil on-line deník Týden.cz. Čtenáři měli na otázku odpovědět ano nebo ne a vyjádřit tak svůj postoj v otázce uprchlictví.

Přestože to může působit jako špatný vtip, v době, kdy byla anketa smazána, se pro Führerův comeback vyslovilo celých 50 % hlasujících. To znamená každý druhý. Na sociálních sítích se záhy rozhořela bouřlivá debata, kde se uživatelé internetu podivovali jednak nad výsledky ankety a jednak nad samotnou otázkou, která podle některých přímo vybízí rasisty a xenofoby, aby o sobě dali vědět – v jednu chvíli totiž pro „Ano“ hlasovalo celých 60 % čtenářů.

 


Když se ukázalo, že polovina hlasujících Čechů by ráda využila Hitlerových služeb, anketa z webu Týdne zmizela. Nad jejími výsledky se přitom pozastavila sama redakce on-line deníku, která vydala článek, ve kterém přiznala, že jí výsledek ankety překvapil.

„Uprchlíci. To slovo je v posledních týdnech slyšet všude. A je jedno, že do Česka skoro žádní nemíří. Debata, která se k problematice vede, je vyhrocená a často nechutná. Mnozí dávají bez obav průchod své xenofobii. Člověk si říká, že už ho snad nic nepřekvapí. Omyl,“ glosovala to redakce.

Čtěte také: Česká xenofobie? Média a politici jsou v pasti politické korektnosti

Ve zmíněném článku zároveň upozornila na to, že výsledky ankety nemusí být úplně reprezentativní, protože probíhala elektronicky – pro Hitlerovu resurekci se tak mohli vyslovit například vtipálci nebo internetoví trollové. Tento článek, ve kterém se redakce nad výsledky ankety pozastavovala, však později zmizel z internetu také.

Když se zpráva o „Hitlerově anketě“ rozšířila, začali se kromě kritiků ozývat i nejrůznější vtipálci, které anketa i její výsledky očividně dobře pobavily. Například jistý Marek Numerato si na Twitteru postěžoval, že se čtenáři v anketě nemohli rozhodnout , jestli by měl s uprchlíky zúčtovat Hitler a nebo raději Stalin.

Recesista Jaroslav Cerman, který letos na jaře „pomáhal“ Jiřímu Vyvadilovi blokovat konvoj amerických obrněnců, se pro změnu vyslovil v tom smyslu, že by Hitlerův návrat uvítal v případě, že by se někdejší říšský kancléř rozhodl pokračovat ve svém zvyku stavění dálnic.

Celá anketa i se všemi reakcemi je o to komičtější, že se arabské země za druhé světové války řadily mezi Hitlerovy spojence.

Čtěte také: Nejsympatičtější školní tým Vysočiny – Hitlerjugend

Ekonomický holocaust, píše řecký politik. A Osvětim dal na facebook