Volili byste Hitlera, kdyby vyřešil běžence? Redakce anketu stáhla

Sporná anketa

Volili byste Hitlera, kdyby vyřešil běžence? Redakce anketu stáhlaNOVÉ 4
Domov

Vojtěch Beran

Každý druhý Čech by volil Hitlera, kdyby měl jistotu, že Vůdce předloží konečné řešení uprchlické otázky. Vyplývá to aspoň z výsledků ankety publikované na serveru Týden.cz. Redakce spornou anketní otázku po dvou dnech po kritice stáhla.

„Kdyby vstal z mrtvých Hitler a slíbil, že Evropu běženců zbaví, volili byste ho?“ Tak zněla otázka ankety, kterou v pondělí zveřejnil on-line deník Týden.cz. Čtenáři měli na otázku odpovědět ano nebo ne a vyjádřit tak svůj postoj v otázce uprchlictví.

Přestože to může působit jako špatný vtip, v době, kdy byla anketa smazána, se pro Führerův comeback vyslovilo celých 50 % hlasujících. To znamená každý druhý. Na sociálních sítích se záhy rozhořela bouřlivá debata, kde se uživatelé internetu podivovali jednak nad výsledky ankety a jednak nad samotnou otázkou, která podle některých přímo vybízí rasisty a xenofoby, aby o sobě dali vědět – v jednu chvíli totiž pro „Ano“ hlasovalo celých 60 % čtenářů.

 


Když se ukázalo, že polovina hlasujících Čechů by ráda využila Hitlerových služeb, anketa z webu Týdne zmizela. Nad jejími výsledky se přitom pozastavila sama redakce on-line deníku, která vydala článek, ve kterém přiznala, že jí výsledek ankety překvapil.

„Uprchlíci. To slovo je v posledních týdnech slyšet všude. A je jedno, že do Česka skoro žádní nemíří. Debata, která se k problematice vede, je vyhrocená a často nechutná. Mnozí dávají bez obav průchod své xenofobii. Člověk si říká, že už ho snad nic nepřekvapí. Omyl,“ glosovala to redakce.

Čtěte také: Česká xenofobie? Média a politici jsou v pasti politické korektnosti

Ve zmíněném článku zároveň upozornila na to, že výsledky ankety nemusí být úplně reprezentativní, protože probíhala elektronicky – pro Hitlerovu resurekci se tak mohli vyslovit například vtipálci nebo internetoví trollové. Tento článek, ve kterém se redakce nad výsledky ankety pozastavovala, však později zmizel z internetu také.

Když se zpráva o „Hitlerově anketě“ rozšířila, začali se kromě kritiků ozývat i nejrůznější vtipálci, které anketa i její výsledky očividně dobře pobavily. Například jistý Marek Numerato si na Twitteru postěžoval, že se čtenáři v anketě nemohli rozhodnout , jestli by měl s uprchlíky zúčtovat Hitler a nebo raději Stalin.

Recesista Jaroslav Cerman, který letos na jaře „pomáhal“ Jiřímu Vyvadilovi blokovat konvoj amerických obrněnců, se pro změnu vyslovil v tom smyslu, že by Hitlerův návrat uvítal v případě, že by se někdejší říšský kancléř rozhodl pokračovat ve svém zvyku stavění dálnic.

Celá anketa i se všemi reakcemi je o to komičtější, že se arabské země za druhé světové války řadily mezi Hitlerovy spojence.

Čtěte také: Nejsympatičtější školní tým Vysočiny – Hitlerjugend

Ekonomický holocaust, píše řecký politik. A Osvětim dal na facebook