Keňskému maratonci těsně unikl rekord. Rozpadly se mu boty

štěstí i smůla v Berlíně

Keňskému maratonci těsně unikl rekord. Rozpadly se mu botyNOVÉ
2

Keňan Eliud Kipchoge vyhrál nedělní maraton v Berlíně ve výtečném čase 2:04:00 a jen o minutu zaostal za světovým rekordem. Jeho atakování a zápis do historie mu ale možná neznemožnily vlastní síly, ale vadné boty – během závodu z nich totiž začaly vylézat vložky.

Šlo o osobní rekord tohoto třicetiletého běžce, jeho náskok před druhým v cíli činil minutu a dvacet jedna vteřin. Nepříjemnost s botami mu však nejspíš zabránila v tom, aby pro sebe uzmul světový rekord. Ten drží od roku 2014 právě z berlínské trati jiný keňský běžec Dennis Kimetto (2:02:57), píše web Fortune.

Vložky začaly z bot vykukovat už kolem 16. kilometru z celkových 42. Kipchoge si však byl problému vědom už od prvního kilometru. ,,Nebylo to jednoduché. V těchto botách to pro mě nebyl dobrý den, ačkoliv jsou skutečně velmi dobré. Zkoušel jsem je v Keni, ale dneska jsem měl smůlu,“ vyjádřil se závodník pro oficiální webové stránky maratonu. Podle svých slov se mu na levém chodidle utvořil puchýř a také se pořezal na palci.

Eliud Kipchoge v neděli běžel v prototypu bot Nike, na kterých atleti společně s touto firmou v posledních měsících spolupracují. ,,Stejně jako všechny prototypy, i u tohoto se občas něco pokazí. V tomto případě to byly vložky. My se budeme rychle snažit z této chyby poučit,“ uvedl Nike prostřednictvím svého tiskového mluvčího.