1 LIDÉ KOLEM ZEMANA V OBCHODNÍ KOMOŘE

Stará Zemanova parta chce ovládat obchod s Íránem

NOVÉ

Témata: , , , , ,

Jana Kavana, Miloše Kužvarta, Jaroslava Masopusta a Zdeňka Zbytka pojí dvě věcí. Všichni jsou blízcí přátelé a spojenci prezidenta Miloše Zemana. A pak jsou všichni angažovaní v Česko-slovensko-íránské obchodní komoře, která má za cíl obnovit obchodní vztahy s Íránem.

Stará Zemanova parta ovládla Česko-slovensko-íránskou obchodní komoru, kterou založil bývalý ministr zahraničí v Zemanově vládě Jan Kavan, píší čtvrteční Hospodářské noviny (HN). Otcem myšlenky takové komory je přitom předseda KSČM Vojtěch Filip.

Ten podle HN v loni v dubnu cestou zpět z Teheránu, kam vedl delegaci, vymyslel, že založí obchodní komoru v čele právě s Kavanem. Někdejší ministr zahraničí má totiž řadu užitečných kontaktů z doby, kdy byl předsedou Valného shromáždění OSN, například se díky tomu zná se současným íránským ministrem zahraničí Džavádem Zarífim, kterým v té době působil jako zástupce Íránu v OSN.

V nově vzniklé komoře podle HN figuruje řada osob blízkým prezidentu Zemanovi. Místopředsedou komory je někdejší ministr životního prostředí Miloš Kužvart, rovněž člen Zemanovy vlády, hlavními zakladateli jsou poté Jaroslav Masopust a Zdeněk Zbytek.

Masopust a Zbytek jsou spolumajitelé firmy Mold vin, která dováží moldavská vína. Česko-slovensko-íránská komora také sídlí v jejich firmě v Praze 6, píší HN. Zdeněk Zbytek je bývalý komunistický velitel tankové divize a Zemanův osobní přítel, Jaroslav Masopust je předsedou liberecké Strany práv občanů.

Kavan, Masopust i Zbytek byli všichni členi delegace ministra průmyslu Jana Mládka, která tento týden absolvovala oficiální návštěvu Íránu. Ministr Mládek podepsal v Íránu dohodu o ekonomické spolupráci s íránským ministrem financí a ekonomiky Alim Tajebníjou a teheránská komora navíc podepsala smlouvu s českým Svazu průmyslu a dopravy a právě s Česko-Slovensko-Íránskou obchodní komorou. Během návštěvy ještě Mládek v Teheránu otevřel zahraniční kancelář agentury CzechTrade.

Čtěte také: Zemanova zahraniční politika ohrožuje naše zájmy

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.