Hollan se omluvil za slova o posílání lidí do plynu

Hollan se omluvil za slova o posílání lidí do plynuAKTUALIZOVÁNO
Matěj Hollan. Foto: FOTO: Wikimedia Commons / Martin Kotačka
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Sobotní slova náměstka brněnského primátora Matěje Hollana o poslání lidé do plynu vyvolala ostrou přestřelku mezi ním a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem. Hollan (Žít Brno) totiž napsal, „že v Brně bylo dříve vícero národností, které jsme si dílem zplynovali, dílem vyhnali.“ Hollan se v neděli na internetu za tento svůj text omluvil, mimo jiné právě po výzvě Haška, podle kterého Češi nikoho do plynu neposlali.

Hollan se na internetu vyjadřoval ve svém deníčku o zahájení výstavy o vile Tugendhat v Bruselu a kromě jiného tam napsal právě slova o zplynování lidí jiných národností. Kvůli tomu ho na internetu kritizovalo mnoho lidí. Přestože se ještě v sobotu omluvit nechtěl, nakonec změnil názor. „Po uvážení jsem se rozhodl omluvit všem, kterých se dotkl můj včerejší výrok. Češi se zplynování Židů fyzicky neúčastnili, protože ani nemohli,“ uvedl Hollan.

Hollan dodal, že formulace věty byla chybná. „Za zkratkovitost svého výroku se omlouvám a ani nejzarytější český antisemita nemohl být dozorcem v koncentráku,“ dodal Hollan. Upozornil však, že Češi byli stejně jako Němci a další národy rozdmýchávači antisemitismu a mají přímou vinu na romském holokaustu, jehož důsledek bylo zplynování, byť ho Češi nevykonali. Zároveň dodal, že lidem neupírá zásluhy v odboji a jejich hrdinství je potřeba neustále připomínat.

Podle Haška by si měl Hollan uvědomit, že je náměstkem brněnského primátora. „Může vymyslet tisíce líbivých slov, ale historii nezmění. Německo v roce 1938 a 1939 nejdříve rozbilo a poté obsadilo Československo, nikoliv naopak. Statisíce Čechoslováků včetně Židů a Romů pak vraždila a zavírala do koncentráku Hitlerova Třetí říše, nikoli Benešova exilová vláda nebo náš domácí a zahraniční odboj. Odsun Němců je poválečnou realitou reagující na předchozí roky německé okupace a tyranie,“ zdůraznil Hašek.

Reakce na omluvu Matěje Hollana ze strany Haška na sebe nenechala dlouho čekat. ,,Omluva M. Hollana je před zítřejším státním svátkem ČR poměrně symbolická. M. Hollan by měl vzít konečně na vědomí, že je náměstkem primátora Brna v České republice, byť má evidentně názorově blízko k sudetoněmeckému landsmansaftu. (...) Československo v roce 1938 a 1939 nejdříve rozbilo a poté obsadilo Německo, nikoliv naopak. Statisíce Čechoslováků, včetně Židů a Romů, pak vraždila a zavírala do koncentráku Hitlerova Třetí říše, nikoliv Benešova exilová vláda či náš domácí a zahraniční odboj. Odsun Němců je poválečnou realitou reagující na předchozí roky německé okupace a tyranie schválenou (i dodatečně) Spojenci. Matej Hollan může vymyslet tisíce líbivých slov, ale historii nezmění. A chlubit se teď pamětní deskou pro židovské oběti holocaustu po jednostranném „smiřování“ se sudetskými Němci v Brně mi přijde značně nemístné,“ píše hejtman. Na závěr Hašek doporučil Hollanovi, aby se raději věnoval budoucnosti a ne minulosti.

Několik hodin po uveřejnění příspěvku od Haška na něj na Facebooku reagoval zase Hollan. ,,Nekonečný příběh tohoto víkendu pokračuje. Není to jistě černobílá bitva, jak jsem napsal, udělal jsem ve svém vyjádření chybu, za což jsem se omluvil, nicméně nechat si vnucovat pohádku o kolektivně zlých Němcích a kolektivně hodných Čečích nehodlám. Proto je v kontextu dnešního většinového českého postoje k muslimským uprchlíkům nutně opakovat historická fakta, jako je mainstreamový český antisemitismus pozdní první a zejména druhé republiky. Naše občany židovské národnosti jsme jako stát ochotně hodili přes palubu.Čest všem výjimkám, kterých naštěstí nebylo málo a mnohdy na to doplatily životem,“ píše Hollan.

Hollan dále uvádí, že se paralely s dnešním myšlením části populace jsou více než alarmující. ,,Já se za svůj nepřesný výrok kdykoliv rád omluvím, teď i v budoucnu. Kdo se však omluví za výroky lidí, kteří přejí smrt tu Romům, tu muslimům, tu Židům? Vyloučení Židů ze státní správy a snahy o jejich vysídlení byly jako co? To copak nebyli naši občané? (...) To, že jsme byli oběti německé agrese, ještě neznamená, že jsme byli ve všem beránci,“ ukončuje Hollan.

Oba politici už v minulosti zastávali jiné názory na omluvu Brna Němcům za jejich odsun po druhé světové válce. Zatímco Hollan to považoval za dobré gesto, Hašek tvrdil, že se mají Němci omluvit Čechům. Oba se také rozdílně dívají na současnou migrační vlnu.

Čtěte také: ‚Nikoho jsme do plynu neposlali.‘ Hejtman Hašek žádá omluvu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články