Svaz „pétépáků“ končí, nejmladšímu členovi je totiž 85 let

Pomocné technické prapory

Svaz „pétépáků“ končí, nejmladšímu členovi je totiž 85 letNOVÉ
Pomník PTP. Foto: Foto: Wikimedia Commons / Ondřej Žváček
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Svaz Pomocných technických praporů – Vojenských táborů nucených prací ČR (Svaz PTP) končí kvůli věku svých členů s činností. Dohodli se na tom delegáti dnešního sjezdu svazu, řekl jeho předseda Jan Decker. Už dřív rozhodla o svém rozpuštění česká i moravskoslezská organizace takzvaných pétépáků.

„Ukončíme činnost k 31. prosinci a od 1. ledna 2017 bude svaz v likvidaci,“ upřesnil Decker. Podle něj členové svazu k tomuto kroku přistoupili proto, aby „důstojně odešli ze scény“. Nejmladšímu členovi je 85 let a všem podle Deckera docházejí síly.

Svaz PTP byl založen v květnu 1968, ještě téhož roku po vpádu vojsk Varšavské smlouvy ale ukončil svou činnost. Obnoven byl v únoru 1990. Sdružuje muže, kteří byli v letech 1950 až 1954 jako politicky nespolehliví a režimu nepohodlní zařazeni v rámci československé armády do pomocných technických praporů. Ve svazu jsou zastoupeny i vdovy po „pétépácích“.

Organizace upozorňovala na komunistické zločiny 50. let. Její členové jezdili mimo jiné na přednášky a v Brandýse nad Labem vybudovali muzeum, které historii PTP připomíná.

Pomocnými technickými prapory prošly desítky tisíc lidí. Končili v nich vysokoškolští studenti, kteří nesouhlasili s komunismem, i jejich profesoři, zemědělci, kteří nechtěli vstupovat do družstev, či příslušníci šlechty. Fyzická práce v tvrdých podmínkách spolu s vojenským výcvikem, ideologickým působením a různými formami ponižování měla tyto lidi zdeptat a „převychovat“ v duchu potřeb komunistického režimu.

Svaz PTP v současné době sdružoval kolem 3000 „pétépáků“ a zhruba 1000 vdov po nich. Na počátku 90. let měl 16 000 členů.

Čtěte také: Pět set pétépáků čeká 60 let na odškodnění. Dočkají se?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články