‚Operace hlemýžď.‘ Řidiči v Calais demonstrovali kvůli táboru ‚džungle‘

MIGRANTSKÝ TÁBOR 'DŽUNGLE'

‚Operace hlemýžď.‘ Řidiči v Calais demonstrovali kvůli táboru ‚džungle‘
Demonstrace ve francouzském Calais. Foto: Reprofoto: Youtube/Ruptly TV
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Ve francouzském přístavním městě Calais protestovali v pondělí zejména místní obyvatelé proti tomu, že v bezprostřední blízkosti města stále funguje divoký uprchlický tábor, označovaný jako džungle. Místní lidé si stěžují, že jeho existence jim způsobuje značné ekonomické škody.

Ráno se uskutečnil protestní pochod obchodníků a zaměstnanců přístavu za urychlené vyklizení tábora. Do akce se zapojili také řidiči kamionů a zemědělci s traktory, kteří několik hodin blokovali hlavní tahy na město. To je hlavním uzlem pro další cestu do Británie.

Pochodu, který začal u místního stadionu a jehož cílem byl samotný přístav, se zúčastnily asi 400 lidí. Do operace „hlemýžď“, při které mají kamiony a traktory velmi pomalou jízdou komplikovat provoz na silnicích a dálnicích, se podle agentury AFP zapojilo asi 70 vozidel. Úřady už kvůli tomu varovaly před dopravními komplikacemi.

Trpí hlavně řidiči kamionu

„Tato demonstrace je hlasitým projevem naší nespokojenosti,“ řekl místní zástupce autodopravců David Sagnard, podle kterého mají majitelé firem i samotní řidiči stávající situace, kdy se běženci snaží dostat do kamionů, aby se dostali do Británie, již „po krk“. „Požadujeme mimořádná opatření, která by zajistila, že budeme jezdit bezpečně,“ dodal.

V posledních měsících zintenzívnili migranti úsilí o pronikání do kamionů stavěním překážek do cesty vozidlům. Nezřídka jim házejí pod kola větve a kmeny stromů nebo kameny či ulomené dopravní značky.

V některých případech jde projíždějícím řidičům dokonce i o život. Deník ECHO24.cz na podzim loňského roku přinesl příběh českého řidiče Eduarda Rosenthala, kterému migranti prohodili čelním sklem jeho kamionu špičatý kůl, který se zastavil až o prázdnou sedačku spolujezdce. „Ani si nechci domýšlet, co by se stalo kdybych měl vedle sebe spolujezdce nebo kdybych měl volant na pravé straně jako Angličané,“ uvedl tehdy vyděšený řidič.

Čtěte také: Kůl a pak deka. Migranti napadli českého řidiče v Calais

Taxikáři přicházejí o klienty

Rozhněvaní jsou kromě řidičů i místní obchodníci, kterým váznou dodávky, protože uprchlíci kamiony také rabují. Navíc společně s taxikáři přicházejí o klienty mezi turisty, kteří přestali z obav o bezpečnost do města jezdit. Více uzavření doma zůstávají ze stejných důvodů i místní obyvatelé.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve sice v pátek slíbil, že úřady hodlají co nejrychleji odstranit zbývající polovinu divokého uprchlického tábora, ale aktivisté v Calais přece jen dnešní akcí chtěli vyvinout na státní orgány co největší tlak. V táboře je odhadem pořád kolem 7000 až 9000 lidí.

Cazeneuve upozornil, že likvidace tábora má postupovat ruku v ruce s tím, jak se budou vytvářet nouzové ubytovací kapacity pro uprchlíky jinde.

Pokusy migrantů dostat se do Británie narušují dopravu mezi Francií a Británií. Obyvatelé a podniky v Calais si čím dál více stěžují na problémy, které jim současná situace přináší.

Čtěte také: Chlapec z ‚Džungle‘ zachránil 15 lidí. Nouzová SMS přišla z kamionu

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články