3 Kauza vydírání a další střet zájmů

Šéfka Mladého ANO dělá pojištění pro Agrofert

NOVÉ

Témata: ,

Spor Andreje Babiše (ANO) a poslance ČSSD Ladislava Šincla, který souvisí s plánovanými změnami v  provizích pro finanční zprostředkovatele, vyvolává spekulace o dalším možném střetu zájmů ministra financí. Šéfka mládežnické organizace ANO sedí ve vedení firmy, která je jedním z největších pojišťovacích makléřů v zemi a poskytuje služby Babišovu Agrofertu. V stejném oboru navíc na tuzemský trh vstupuje firma Babišova bratra Alexandra.

Kateřina Reiblová, předsedkyně hnutí Mladé ANO, která sdružuje lidi do 35 let, je personální ředitelkou pojišťovací firmy Respect, v níž zastává i funkci členky představenstva. Jde o jednu z největších makléřských firem v Česku, která ročně zprostředkuje pojistné za šest miliard korun, a která je současně hlavním zprostředkovatelem pojišťovacích služeb pro celý Agrofert. Nabízí mimo jiné i zvýhodněné pojištění pro zaměstnance a jejich rodinné příslušníky včetně životní pojistky.

Šéfem společnosti Respect je otec předsedkyně mladého dorostu ANO, podnikatel Zdeněk Reibl. Ten současně sedí také ve vedení jiné společnosti specializující se na pojišťovnictví Broking Solutions, která je propojená s dalšími velkými makléřskými firmami jako Satum Czech nebo Optimus Brookers, sdruženými pod Asociací českých pojišťovacích makléřů.

Rodinný byznys

V současnosti  na český trh vstupuje slovenská pojišťovací firma Scheibner Insurance Broker, kterou vlastní rodina Babišova bratra Alexandra. Vedle Alexandra Babiše ve vedení společnosti figuruje jeho manželka Martina, rozhodující podíl má pak jeho syn Martin, upozornil server E15.cz.

Právě finanční zprostředkovatelé jsou spolu se šéfem financí hlavními odpůrci pozměňovacího návrhu novely zákona. Podle nich jim regulace provizí ublíží nejvíce a naopak nahraje velkým pojišťovnám. Poslanec Ladislav Šincl (ČSSD) navrhl omezit výši odměn pro zprostředkovatele životního pojištění z 200 na 150 procent ročního pojistného a současně prodloužit výplatu provizí poradcům z dvou na pět let.

Čtěte také: Babiš: ‚Neomluvím se, psali to v novinách.‘ Šincl: ‚Já o to nestojím.‘

Šincl postoj ministerstva financí kritizoval na úterním jednání Sněmovny a naznačil, že by za nimi mohl být osobní zájem Andreje Babiše. „Zaznamenal jsem aktivity některých zprostředkovatelů, kteří se s odvolávkou na hnutí pana ministra Babiše či na jím vlastněné či jemu spřízněné obchodní společnosti vehementně na samotném ministerstvu financí zasazují o odmítnutí mého návrhu,“ uvedl během jednání Šincl.

Šéf ANO střet zájmu rezolutně odmítl „Šlo to úplně mimo mě a já zásadně odmítám, abyste tady vykládal o nějakých mých firmách. To si vyprošuji. Moje firmy s tím nemají nic společného,“ prohlásil dříve Babiš, který v souvislosti s novelou zákona o pojišťovnictví ke konci května odvolal svého náměstka Martina Prose (ČSSD), jenž návrh podpořil údajně bez Babišova vědomí.

Čtěte také: ‚Jsem Babišem šokován. Ale koaliční spor to není‘

Zastrašování poslance? Jako estébáci! zuří ČSSD

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.