3 Old Sarum

V Anglii objevili středověký královský palác, podívejte se

, NOVÉ

Britským archeologům z Univerzity v Southamptonu se pravděpodobně povedlo objevit rozsáhlý středověký palác z 12. století v raném osídlení Old Sarum v jihozápadní Anglii. Informoval o tom deník Independent. Fotografie z místa si můžete prohlédnout v galerii.

Vědcům se tato jedinečná příležitost prozkoumat, jak fungovala normanská města v Anglii, povedlo díky geofyzikálním rentgenovým technologiím, které přesně odhalily základy mnoha budov, dokonce i několika vícepatrových. Včetně 170 metrů dlouhého a 60 metrů širokého komplexu, který objímal hlavní dvůr a pravděpodobně tvořil základ výše zmiňovaného královského paláce.

Ten by měl pravděpodobně pocházet z dob vlády Jindřicha I. Anglického. „Umístění, koncepce a velikost nádvořního komplexu napovídá, že šlo o palác, pravděpodobně královský. Prvotním kandidátem, který mohl stát za konstrukcí něčeho podobného je Jindřich I. někdy na začátku 12. století,“ říká odborník na středověký budovy Edward Impey.

Středověké město Old Sarum, které na území osídleném již v době železné založil normanský vévoda a později anglický král Vilém Dobyvatel, fungovalo v 11. století především jako politické centrum. Normanští baroni a lordi sem přijížděli, aby přísahali Vilémovi svou věrnost. Město začalo upadat v průběhu 13. století, kdy se středem pozornosti stalo sousední Salisbury, ve kterém nově vznikla důležitá katedrála.

Jediná výsada, která poté městu zůstala, bylo právo mít své dva poslance ve sněmovně. I to bylo ale později zrušeno. V současné chvíli se o Old Sarum stará organizace English Heritage, která se snaží místo znovu dostat do povědomí veřejnosti a poukázat na jeho středověkou významnost.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.