Assange je stále podezřelý ze znásilnění, potvrdil švédský soud

zakladatel WikiLeaks

Assange je stále podezřelý ze znásilnění, potvrdil švédský soudNOVÉ
Julian Assange Foto: FOTO: commons.wikimedia.org
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Švédský soud dnes potvrdil platnost zatykače na zakladatele kontroverzního serveru WikiLeaks Juliana Assange kvůli podezření ze znásilnění. Assange se před švédskými vyšetřovateli léta skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.

Stockholmský soud dospěl k závěru, že Assange je stále podezřelý ze znásilnění. Také se domnívá, že hrozí, že se Australan vyhne možnému trestu. Soud tak nevyhověl Assangeovi, který žádal, aby švédská justice upustila od jeho stíhání a aby zatykač z roku 2010 zrušila.

Assange obvinění odmítá a v roce 2012 se uchýlil na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, aby předešel zatčení britskou policií a vydání do Švédska. V pozadí je podle něj ve skutečnosti snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajnou vládní dokumentaci server WikiLeaks zveřejnil.

Komise při Radě OSN pro lidská práva v únoru v reakci na Assangeovu stížnost uvedla, že Británie a Švédsko od prosince 2010 svévolně zadržují Assange, který by měl být osvobozen a odškodněn. Stockholm sdělil, že názor komise vyšetřování Assange neovlivní. Londýn se proti dobrozdání komise OSN důrazně ohradil.

Čtěte více: Assange má být volný a odškodněn, vzkazuje OSN Britům

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články