Assange má být volný a odškodněn, vzkazuje OSN Britům
KAUZA WIKILEAKS
Komise OSN oznámila, že rozhodla ve prospěch zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který se přes tři roky skrývá na ekvádorském velvyslanectví Londýně. Assange byl podle jejího závěru Británií svévolně zadržován a měl by být osvobozen a odškodněn, uvedla komise v pátečním oficiálním vyjádření ke stížnosti. Jak bude nyní Assange postupovat není jasné, v přímém přenosu na tiskové konferenci ale uvedl, že rozhodnutí komise považuje za právně závazné.
„Rozhodnutí stojí nejvyše v legální hierarchii. Je to výš než smlouvy mezi zeměmi, je to výš než státní legislativy, je to základ Spojených národ“, řekl na tiskové konferenci Assange, podle nějž by Švédsko i Velká Británie (VB) jakožto členové Organizace spojených národů (OSN) měly rozhodnutí akceptovat. Pokud tak neudělají, oslabí tím podle Assange svoji mezinárodní pozici a také se tak budou podílet na oslabování lidských a mezinárodních práv, pod nimiž jsou obě země podepsané.
„VB a Švédsko měly možnost se odvolat, ale neudělaly to, takže teď už nemají žádná práva,“ řekl Assange a zároveň odsoudil reakci britského ministra zahraničí, které rozhodnutí označil za směšné. „Taková reakce je pod úroveň ministra zahraničních věcí,“dodal Assange.
Britové chtějí Assange zadržet v každém případě
Informaci o rozhodnutí v prospěch Assange zveřejnila již včera britská stanice BBC, jejich tvrzení ale nebylo podloženo. Stockholm dal najevo, že názor komise vyšetřování Assange neovlivní, a Londýn se proti dobrozdání komise ohradil s tím, že proti němu vznese námitku. V pátek také mluvčí premiéra Davida Camerona uvedl, že britská policie Assange zadrží v každém případě.
UN announces that Julian Assange is unlawfully detained https://t.co/C5moqbA9an
— WikiLeaks (@wikileaks) 5. Únor 2016
More: https://t.co/Mb6gXlz7QS pic.twitter.com/iKWnyUS8LB
Assange ve čtvrtek na svém Twitteru vydal prohlášení, v němž uvedl, že se vydá britské policii, pokud komise OSN rozhodne v jeho neprospěch. „Pokud OSN zítra (v pátek) oznámí, že jsem svůj případ proti Spojenému království a Švédsku prohrál, opustím o pátečním poledni ambasádu a nechám se zadržet britskou policií,“ uvedl Assange. „Když ale zvítězím a státní strany budou shledány z protiprávního jednání, očekávám, že mi bude okamžitě navrácen pas a že budou ukončeny pokusy mě zadržet,“ dodal.
Assange: I will accept arrest by British police on Friday if UN rules against me. More info: https://t.co/Mb6gXlz7QS pic.twitter.com/ho0Pvf94F7
— WikiLeaks (@wikileaks) 4. Únor 2016
Rozhodnutí skupiny sice nejsou právně závazná, v minulosti nicméně opakovaně vedla k propuštění zadržovaných. Britská policie přesto dala najevo, že Assange zadrží v každém případě, jakmile ekvádorské velvyslanectví opustí. „Zatykač stále platí. Jestliže ambasádu opustí, učiníme vše pro to, abychom ho zatkli,“ oznámil policejní mluvčí. Chce ho vydat do Švédska a zabránit mu odjet do Ekvádoru.
Assange v roce 2014 podal stížnost na Británii a Švédsko, věcí se následně začala zabývat ženevská pracovní skupina pro svévolná zadržování při Radě OSN pro lidská práva. Očekává se, že skupina tvořená právními experty zveřejní své rozhodnutí v pátek. Pokud uzná, že Australan je zadržován protiprávně, předpokládá se, že OSN vyzve Británii a Švédsko, aby mu nebránily v pohybu. Rozhodnutí skupiny v minulosti opakovaně vedla k propuštění zadržovaných.
Švédsko svůj postoj nezmění
Švédská vláda podle agentury Reuters v první reakci na zveřejněné oficiální stanovisko komise OSN uvedla, že nemá žádný vliv na rozhodnutí švédské justice, která je nezávislá. Assange se podle ní dobrovolně rozhodl zůstat na ekvádorské ambasádě a švédské úřady nemají možnost jeho volbu ovlivnit. Žádným jejich rozhodnutím nebo jednáním prý nebyl zbaven svobody a kdykoli může velvyslanectví opustit.
Mluvčí švédské prokuratury Karin Rosanderová podle agentury AP uvedla, že „prohlášení pracovní skupiny nemá formální vliv na probíhající vyšetřování“. Dodala, že prokurátor, který se případem zabývá, se nyní nemůže k rozhodnutí komise vyjádřit.
Závěr, který v pátek zazněl z Ženevy, se nelíbí ani Londýnu, který ho důrazně odmítl. „Nic se tím nemění. Naprosto odmítáme tvrzení, že Julian Assange je obětí svévolného zadržování. Spojené království už dalo OSN najevo, že proti názoru pracovní skupiny podá námitku,“ prohlásil podle médií mluvčí ministerstva zahraničí.
Koncentrace novinaru u ekvador. ambasady asi nejvetsi, co jsem tu za necele 4 roky zazil. Snad #Assange aspon zamava pic.twitter.com/Vs6AJGJhpE
— Jiří Hošek (@hosekj) 5. Únor 2016
„Názor pracovní skupiny OSN ignoruje fakta a dobře známé ochranné mechanismy britského právního systému. Ve skutečnosti se (Assange) z vlastního rozhodnutí vyhýbá legitimnímu zatčení tím, že se rozhodl zůstat na ekvádorské ambasádě,“ řekl dále mluvčí. „Jsme frustrováni tím, že je umožněno pokračování této nepřijatelné situace,“ dodal.
Komise v osmnáctistránkovém dokumentu, nepřímo kritizujícím švédský soudní systém, poukázala na to, že Assange nebyl ve Švédsku formálně obviněn. V jeho případě bylo pouze zahájeno předběžné vyšetřování.
„Pracovní skupina pro svévolná zadržování považuje různé formy zbavení svobody, jimž je Julian Assange vystavován, za svévolné zadržování,“ uvedl v prohlášení předseda pracovní skupiny Seong-Phil Hong.
Dodal, že podle názoru komise by toto svévolné zadržování „mělo skončit, měla by být respektována jeho (Assengeova)… svoboda pohybu a měl by mít nárok na odškodnění“.
Rozhodnutí pracovní skupiny pro svévolná zadržování nejsou pro státy právně závazná, nicméně tento orgán je obecně respektovaný jako dobrý arbitr v oblasti mezinárodního práva.