‚Znásilňování posiluje bojovou morálku.‘ Nový armádní rabín budí rozpaky
Schvaloval vojákům znásilňování
Izraelská armáda čelí kritice kvůli nově jmenovanému vrchnímu rabínovi. Eyal Karim se totiž v minulosti zapsal v očích veřejnosti svým prohlášením, ve kterém schvaloval vojákům znásilňování žen na bojišti, čímž u nich údajně dochází k posílení morálky. Nový vrchní rabín rovněž ostře vystupuje proti působení žen v armádě, píše britský The Independent.
Rozhodnutí izraelské armády jmenovat Eyala Karima vrchním vojenským rabínem kritizovala ihned po zveřejnění této informace řada organizací zabývajících se ženskými právy i několik poslankyň izraelského parlamentu. Kontroverze vyvolala zejména rabínova slova, jež pronesl v minulosti na adresu žen.
Roku 2002 například rabín reagoval na dotaz, zda je v době války akceptovatelné, aby vojáci znásilňovali nežidovské ženy na bojišti. Karim šokoval svým vyjádřením, podle kterého je v době válečného konfliktu povolené nerespektovat některé náboženské zákony, které jsou obsaženy v Tóře.
„Pokud je naším cílem uspět ve válce, dovoluje Tóra některým jedincům uspokojit zlý pud, který v sobě mají. Ovšem pouze za určitých podmínek, jenom kvůli zdárnému úspěchu celé věci,“ nechal se slyšet rabín.
Trvalo celých deset let, než se na naléhání ostatních členů náboženské komunity Karim omluvil. Další šokující výrok na sebe ovšem nenechal dlouho čekat. Rabín tentokrát odsoudil zapojení žen do izraelské armády, přestože jde v zemi o dlouhodobou tradici.
„Protože by tím mohla být poškozena počestnost dívek i celého národa a proto vrchní rabinát rozhodl o tom, že jejich zapojení do izraelské armády je zcela zakázáno,“ napsal na toto téma rabín do deníku The Times of Israel.
Na nevhodná slova nového vrchního vojenského rabína okamžitě reagovala předsedkyně opoziční strany Meretz Zahava Galonová. Ta vyzvala premiéra Benjamina Netanjahua k okamžitému zákroku proti Karimovi, který by podle ní měl místo v armádě okamžitě opustit. Na její výzvu ovšem předseda vlády ani zástupci vojska nereagovali.
Izraelské obranné síly se od většiny ostatních armád liší v mnoha věcech, mimo jiné v povinné vojenské službě žen, struktuře a v úzkých stycích mezi pozemním vojskem, letectvem a námořnictvem. Od svého založení se izraelské jednotky snažily být jedinečnou armádou přesně vyhovující specifickým izraelským podmínkám, mezi něž patří zejména neustálá hrozba teroristických útoků či provokací ze strany sousedních arabských států.