Cédéčko slaví 35 let, jeho konec se blíží

MIZEJÍCÍ FEMOMÉN

Cédéčko slaví 35 let, jeho konec se blíží 1
Ekonomika
Sdílet:

Před mnoha lety kompaktní disk, neboli CD vytlačil gramofonové desky a kazety. Letos tento nosič hudby, filmů a dat slaví 35 let. Ale s jeho budoucností to kvůli digitalizaci a flash diskům nevypadá valně. Ze stále více cédéček se stává nepotřebný odpad, který končí v popelnicích.

Klesající zájem o CD ukazují například autorské odměny vyplácené zpěvákům, hudebníkům a dalším umělcům z prodeje těchto nosičů. Vybrané peníze přesně kopírují prodej cédéček. "V posledních letech jsme zaznamenali prudký pokles inkasa autorských odměn za prodej fyzických nosičů,“ řekla Kateřina Růžičková, PR manažerka ze sdružení Ochranný svaz autorský (OSA).

„V roce 2009 vybral svaz přes 53 milionů korun na autorských odměnách, o dva roky později o zhruba 10 milionů méně a v roce 2013 se autorské odměny dokonce snížily na 27 milionů korun,“ dodala Růžičková.

Vynález z roku 1979

Kompaktní disk vyvinuly v roce 1979 společnosti Sony Philips a v 80. letech minulého století to vypadalo, že nemůže být technicky dokonalejší nosič hudby. Cédéčka vytlačovala klasické gramofonové desky, kromě toho se tento formát začal používat u počítačů jako datový nosič. Pak nastoupil DVD disk, který nabízel asi šestinásobnou kapacitu ukládání dat.

Jenže pak přišla digitální revoluce a CD a DVD se kvůli tomu používají čím dál méně. Ukazuje se to i v tržbách obchodů s počítači a elektronikou. „Aktuálně narůstá zájem o nákup elektronických produktů. To je patrné z prodeje elektronických licencí, který oproti loňskému roku meziročně vzrostl o víc než 200 procent,“ uvedla Šárka Jakoubková, PR manažerka společnosti Alza. Firma odhaduje, že prodej fyzických nosičů časem zanikne. „Fyzické nosiče úplně zmizí. Licenční software, hudba, filmy nebo knihy se budou prodávat pouze elektronicky,“ odhaduje Jakoubková.

Zlato a titan končí na skládkách

Spousta lidí a firem se „zastaralých“ CD a DVD zbavují. Podle odborných odhadů se ročně vyhodí do popelnic několik set tun starých cédéček. Jenže tím na skládkách a ve spalovnách skončí i nemalé množství hliníku, zlata nebo titanu, které jsou součástí mikrofilmu na disku.

„Když bych se zeptal lidí, jsem přesvědčen o tom, že 99 procent by mi řeklo, že CD nebo DVD je vyrobeno z obyčejného plastu,“ uvedl pro ECHO24.cz Petr Kubernát ze společnosti REMA Systém, která má státní licenci na organizování sběru a recyklaci vybraných typů elektrozařízení. Přesné informace o tom, kolik kilogramů cenných kovů - a zároveň toxických látek - už skončilo na skládkách, ale podle Kubernáta neexistují.

„Uložením CD nosiče na skládku hrozí, že obsah mikrofilmu zamoří půdu. Při spalování se navíc ztratí cenné využitelné materiály, které se získávaly s velkou energetickou náročností. Proto není vhodné vyhazovat CD do běžného odpadu, ale do speciálních kontejnerů pro vysloužilé elektrospotřebiče,“ dodal Kubernát.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Pavel Novotný na tapetě

KOMENTÁŘ

Co nám říká o stavu nejsilnější vládní strany případ Pavla Novotného? Předsednictvo ODS včera řešilo další budoucnost tohoto výrazného lokálního politika, ...

00:06

Týdeník Echo

Koupit