Peking kouzlí s ovzduším. Na přehlídce jasno, pak zase smog
Továrny musely přibrzdit
Čtvrteční den byl pro vojenskou přehlídku v Pekingu, při níž Čína oslavovala sedmdesáté výročí od konce druhé světové války, jako stvořený. Blankytně modrá obloha byla jak vymetená a tisíce pochodujících vojáků i vystavovanou armádní techniku zalévaly jasné sluneční paprsky. Pouhých několik hodin poté se však hlavní město znovu ponořilo do smogové šedi. Tak náhlou proměnu však nezpůsobila žádná změna počasí, ale rozsáhlé kontroly ovzduší, které úderem čtvrteční půlnoci vzaly za své, píše deník The New York Times.
Podle nevládní meteorologické stanice Beijing Air, která znečištění ovzduší sleduje, skutečně stoupl smog po čtvrteční půlnoci prudce nahoru. Například koncentrace nebezpečných částic ve vzduchu byla téměř třikrát vyšší, než zní doporučení Světové zdravotnické organizace, a dokonce desetinásobná vůči „čistému“ přehlídkovému čtvrtku.
Beijing before and after military parade pic.twitter.com/Xb6W6NQBSK
— Tom Phillips (@tomphillipsin)
4. Září 2015
Mnoho obyvatel Pekingu, kde je neustálé znečištění vzduchu rovněž velkým politickým tématem, si tak na sociálních sítích začalo klást otázku proč. Korespondent britského listu The Guardian Tom Phillips zase předvedl názornou ukázku toho, jak to ve městě vypadalo „před“ a „po“ vojenské přehlídce.
09-03-2015 12:00; PM2.5; 6.0; 25; Good (at 24-hour exposure at this level)
— BeijingAir (@BeijingAir)
3. Září 2015
09-04-2015 12:00; PM2.5; 70.0; 158; Unhealthy (at 24-hour exposure at this level)
— BeijingAir (@BeijingAir)
4. Září 2015
„Ode dneška až do 6. září nebude Peking kontrolovat počet automobilů na silnicích,“ uvádí jeden komentář na sociální síti Weibo. „Všechny druhy vozidel se vrátí zpět do ulic a město se totálně přeplní. Smog je zpátky a výhled s mrakodrapů je rozmazaný,“ doplnil autor příspěvku.
Vyjádřil tak domnění mnohých, že výrazné zhoršení smogové situace ze čtvrtka na pátek nezapříčinila ani tak náhlá změna počasí, jako právě rozsáhlé kontroly ovzduší, od kterých se úderem konce přehlídky opět upustilo.
A day after the parade and Beijing‘s smog returns pic.twitter.com/0f4GO2Y6MV
— John Pomfret 潘文 (@JEPomfret)
4. Září 2015
„Můžu se zeptat, odkud se vzala včerejší obloha bez mráčku? Mrknutím oka je Peking zase ve svém obvyklém stavu. Mohly by s tím mít co do činění včerejší vojenská letadla a tanky?“ zareagoval na jeho příspěvek jiný uživatel.
Další z komentujících se zase „zaradoval“, jaké štěstí s počasím má Komunistická strana Číny, když organizuje tak důležité události. „Bůh žehnej naší straně. Přehlídka se mohla uskutečnit v takovém počasí!“ napsal na internetu nejmenovaný čínský student.
Čtěte také: Veteráni, ženy a rakety. Čína demonstrovala vojenskou sílu
A vypadá to, že čínská vláda při organizaci oslav skutečně nenechala nic náhodě. Pekingská meteorologická stanice operovala podle dřívějších zpráv již od 10. srpna v téměř válečném režimu, aby dokázala přinést co nejpřesnější předpověď počasí. Zda se vláda o blankytně modrou oblohu zasloužila také rozháněním mraků, jak už učinila při několika předchozích výjimečných událostech – a jak to s oblibou dělají v Moskvě -, není zcela jasné.
24 hours after Beijing’s massive #VDay parade, the pollution is back (along with the traffic). Via @willripleyCNN pic.twitter.com/Zpx0oZ3sge
— CNN International (@cnni)
4. Září 2015
Jiné však jasné je. Během první poloviny týdne muselo na 10 000 továren, elektráren a oceláren v Pekingu a okolních provinciích omezit nebo zcela zastavit svou činnost. A kýžený výsledek v podobě čtvrteční modré oblohy se dostavil. Na ní však mohou od pátku obyvatelé Pekingu opět jen vzpomínat. Stejně jako na to, kdy se mohli jednou ve svém městě opravdu zhluboka nadechnout.