Dříve nepřátelé z Majdanu, teď spojenci proti Rusku

Dříve nepřátelé z Majdanu, teď spojenci proti Rusku 1
Svět
  • Kristýna Novotná
Sdílet:

Bojovali proti sobě na Majdanu. Jedni na straně prozápadních demonstrantů, druzí ve službách ukrajinské armády. Teď ale odložili zášť i rozdílné názory. Spojili se, aby bránili suverenitu Ukrajiny. Mají totiž společného nepřítele – proruské separatisty.

Někteří z bývalých členů někdejších ukrajinských elitních policejních jednotek Berkut, kteří bojovali za udržení Janukovyčova režimu, se připojili k nově vytvořené ukrajinské Národní gardě. Ačkoli během demonstrací na Majdanu členi těchto jednotek bojovali proti demonstrantům, teď bok po boku čelí společnému nepříteli, proruským separatistům na východě Ukrajiny.

Aktuálné video zde: Zřícené domy, ohořelá auta. Slavjansk dnes

„Máme teď společného nepřítele. Je proto pošetilé cítit vůči sobě jakoukoli zášť. Máme nepřítele, proti kterému musíme bojovat. Tehdy jsme bojovali pro udržení režimu, pro systém. Poslouchali jsme jeho rozkazy,“ říká bývalý člen jednotek Berkut Oleksandr Kushnir ve videu, které zveřejnilo rádio Svobodná Evropa. „Teď máme společný úkol. Ochránit ukrajinské zájmy, suverenitu země i její hranice,“ pokračuje se samopalem v ruce.

Úkolem citovaných příslušníků Národní gardy ve Slavjansku je zastavit a zkontrolovat všechna vozidla, která tudy projedou. Podle slov dalšího bývalého příslušníka jednotek Berkut, Oleksandra Kaminského, kontrolují, jestli nejsou mezi civilisty schovaní separatisté, kteří chtějí opustit město. „Hodně lidí nás podporuje, jiní nepodporují žádnou ze stran. Jsou tu také lidi s negativním postojem,“ říká Kaminskij.

„Všichni, kdo jsou tady ve Slavjansku, jsou ochotni bránit Ukrajinu. Separatisté na nás útočí každý den všemi možnými zbraněmi. Mají minomety, granátomety, pušky a automatické zbraně,“ popisuje nepokoje ve Slavjansku Kaminskij

Separatisté už „utratili“ čtvrt miliardy dolarů

Separatistické síly okupují města na východě Ukrajiny už dva měsíce. Tisíce lidí z této oblasti uprchli do jiných částí země. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky odhaduje, že přes 10 000 civilistů bylo v důsledku okupace Krymu a nepokojů na východě země vnitřně vysídleno. Nejméně třetina z nich jsou děti. Někteří z uprchlíků byli vyhnání dokonce dvakrát, nejdříve z Krymu, pak z východní Ukrajiny. 45% z nich se usadilo v centrální části země, zbytek šel na západ. Tento problém nemusí být ani poznat, protože spousta lidí, hlavně v Kyjevě, může splynout s původním obyvatelstvem.

Ti, kteří ve svých domovech zůstali, podle serveru newsru.com trápí problémy s pitnou vodou a s elektřinou. Lidé berou vodu z fontán. Slavjansk je bez elektřiny už skoro týden. Nefungují také benzínky nebo mobilní telefony.

Podle ukrajinské verze časopisu Forbes sponzoři do proruský separatistů investovali už čtvrt miliardy dolarů. „Jen ozbrojenci stojí každý den nejméně tři miliony dolarů,“ tvrdí časopis. Naopak podle ruských médií vojenské tažení proti separatistům prospívá hlavně ukrajinským oligarchům, kteří se v době krize přiživují alespoň na armádních zakázkách.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz