Policisté s rouškami hážou uprchlíkům housky. Video šetří policie
Policie šetří zacházení s uprchlíky
Maďarská policie zahájila vyšetřování v souvislosti s videozáznamem, na němž je vidět skupina migrantů, kteří se v přijímacím středisku dožadují jídla, zatímco policisté s rouškami na obličeji jim do davu sendviče hází. Videozáznam zveřejnil rakouský politik Alexander Spritzendorfer, natočila ho jeho žena Michaela Spritzendorferová-Ehrenhauserová v uprchlickém táboře v Röszke na hranici se Srbskem.
Spritzendorferová-Ehrenhauserová, která pracuje pro rakouskou katolickou diecézi v Sankt Pöltenu, sdělila, že záběry natočila, když do tábora vezli pomoc. „Bylo osm hodin a oni zrovna vydávali lidem večeři,“ popsala. „Bylo tam asi 100 lidí, kteří se snažili chytit plastové sáčky s párky… V táboře nebyli schopni to nějak zorganizovat a jednat s nimi jako s lidskými bytostmi,“ dodala.
Footage has emerged of migrants being thrown bags of food at a Hungarian camp near the border with Serbia
Posted by BBC News on 11. září 2015
Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács uvedl, že záběry ukazují přijímací středisko, kde lidé tráví v „optimálním případě“ jen několik hodin, nicméně mohou tam zůstat až dva dny. „Vidím policisty, kteří již několik měsíců plní své povinnosti, snaží se postarat o 23.000 migrantů. Migranti neustále přijíždějí, ale není z jejich strany vidět žádná spolupráce,“ okomentoval videozáznam Kovács. „Vidím, že se policisté snaží nastolit pořádek mezi těmi, kteří nejsou schopni stoupnout si do fronty na jídlo,“ dodal.
Maďarská policie na dotazy agentury Reuters uvedla, že zahájila šetření této záležitosti. Jde prý ale jen o zjištění faktů, dodala bez dalších podrobností.
VIDEO: Kameramanka kopala do běženců, přišla o práci
Jak poznamenala agentura Reuters, záznam se objevil v době, kdy se množí obavy, že Maďarsko příliv obrovského množství uprchlíků pocházejících zejména z Blízkého východu a severu Afriky nezvládá. Běženci často čekají na registraci na hranicích několik dní a v místních provizorních táborech mají většinou k dispozici jen velmi základní pomoc. Například na budapešťském vlakovém nádraží poskytovali lékařskou pomoc uprchlíkům pouze dobrovolníci.