Politici jsou za uklízečkami, referendum je třeba, míní Zeman. TOP 09 opustila sál

Prezident ve sněmovně o referendu

Politici jsou za uklízečkami, referendum je třeba, míní Zeman. TOP 09 opustila sálAKTUALIZUJEME 3
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Prestiž politiků neustále klesá a z prvních míst žebříčku se za pětadvacet let propadli až na jeho chvost k profesi uklízeček. V Poslanecké sněmovně to jako jeden z důvodů pro zavedení celostátního referenda uvedl prezident Miloš Zeman. Ten podporuje návrh, který připravila Sobotkova vláda. Prezidentův projev ale neposlouchali poslanci TOP 09, který před otevřením diskuze o referendu kvůli krokům Zemana v zahraniční i domácí politice odešli ze sálu.

Zeman před poslanci mluvil například o tom, že za posledních pětadvacet let prestiž politiků zcela zásadním způsobem klesla. Zatímco v začátcích jeho poslancování figurovali politici na předních místech žebříčku prestiže profesí společně s učiteli a lékaři, dnes jsou podle hlavy státu na předposledním místě za profesí uklízečky.

„Do politiky patří také gesta a symboly. A my jsme tímto gestem chtěli symbolicky vyjádřit svůj názor na to, jak pan prezident vykonává svůj úřad,“ vysvětlil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.​

„A dnes jsme se sešli, abychom probírali jeden ze zákonů, který alespoň částečně může politikům jejich prestiž vrátit tím, že jim umožní, aby se překonala bariéra odcizení mezi nimi a občany a občané byli více vtaženi do procesu rozhodování,“ řekl Zeman poslancům.

Ten také uvedl, že by měl prezident před sněmovnou vystupovat jen u klíčových zákonů. On sám mezi poslance v tomto období dorazil třikrát – kvůli služebnímu zákonu, zákonu o prokázání původu majetku a dnes kvůli celostátnímu referendu.

„Důkladně jsem si tento zákon prostudoval a s výjimkou několika drobností bych doporučil Poslanecké sněmovně tento zákon schválit,“ podpořil snahu vlády Zeman.

Přímá volba starostů a hejtmanů

Podle něj je zastupitelská a přímá demokracie komplementární, navzájem se doplňují a posilují. Prezident také připomněl, že podporuje přímou volbu starostů a hejtmanů a přimlouval se za povinnou volební účast, když řekl, že byla i za Masarykovy první republiky.

Poslanci TOP 09 nicméně Zemana neposlouchali. Na protest proti jeho krokům v zahraniční i domácí politice před zahájením diskuze opustili sál. Nepočkali tak ani na příchod hlavy státu, což přitom původně plánovali.

„Poslouchat jeho projev nebudeme. Obstrukce a odchod ze sálu je standardní nástroj parlamentní demokracie,“ avizoval už dopředu například šéf pražské TOP 09 Jiří Koubek.

„Do politiky patří také gesta a symboly. A my jsme tímto gestem chtěli symbolicky vyjádřit svůj názor na to, jak pan prezident vykonává svůj úřad,“ vysvětlil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Návrh zákona leží ve sněmovně od loňského července. Teď konečně o něm poslanci začínají jednat a dají se očekávat dlouhé diskuze. Protože jde o ústavní zákon, musí koalice pro jeho prosazení hledat hlasy i v opozičních lavicích. Celostátní referendum, které předpokládá ústava, se zatím konalo jen jednou. Na základě zvláštní normy Češi rozhodovali o vstupu Česka do Evropské unie.

K referendu 250 tisíc podpisů

Nynější vládní návrh počítá s tím, že o vypsání celostátního referenda by muselo požádat peticí nejméně čtvrt milionu lidí s volebním právem. Vyhlašoval by je prezident. Rozhodnutí by bylo přijato, pokud by na otázku kladně nebo záporně odpověděla nadpoloviční většina hlasujících a zároveň aspoň čtvrtina těch, kteří mohou hlas odevzdat. Na základě výsledku by musela vláda přijmout patřičné usnesení či návrh zákona.

Předloha omezuje témata, o nichž by se mohlo referendum konat. Lidé by nemohli hlasovat například o základních právech a svobodách, rozpočtu, daních, náležitostech demokratického státu nebo mezinárodních závazcích. Referendum by se nemohlo týkat ani třeba zásahů do trestního řízení nebo jmenování a odvolání prezidenta či členů vlády.

Zeman v minulosti uvedl, že by byl pro vypsání všelidového hlasování o datu přijetí eura. V souvislosti s chystaným referendem ve Velké Británii o jejím vystoupení z Evropské unie by se nebránil ani hlasování na toto téma v Česku, ač by hlasoval o setrvání země v unii.

Zavedení referenda podporují komunisté i současní či bývalí zástupci hnutí Úsvit, k vládnímu návrhu jsou ale kritičtí. S návrhem nesouhlasí poslanci TOP 09. Zcela proti obecnému uzákonění celostátního všelidového hlasování je dlouhodobě ODS.

Naposledy Zeman navštívil dolní komoru loni v červnu, když poslanci začali projednávat předlohu o prokazování původu majetku. V pátek ji navštívil pošesté ve funkci.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články