‚Reinkarnace Klause a jeho rétorika u Babiše.

Proč uspěl Babiš a ne pravice

‚Reinkarnace Klause a jeho rétorika u Babiše.NOVÉ 1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Porážku sociálních demokratů v krajských volbách mají podle odborníků nejspíš na svědomí její nedisciplinovaní voliči. Ve většině krajů sice vyhrálo hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše, které uspělo s taktikou být ve vládě a současně v opozici. Vítezství ANO, ale není nijak výrazné a je pravděpodbné,  že v řadě krajů se proti němu spojí demokratické strany a Babišovo ANO nebude schopno proměnit své v zásadě nevítěztví ve vládu nad kraji. Výsledek ODS skončil podle očekávání, s neúspěchem se ale musí vyrovnat TOP 09.

„ČSSD nedokázala zmobilizovat voliče, aby přišli k volbám. Skončila tak ve volbách druhá za Andrejem Babišem, který byl úspěšnější i díky dobrému politickému marketingu,“ řekl politolog Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy. Umístění vládních stran na předních příčkách je podle něho přitom netypické. „Dosud platilo, že se krajské volby oproti těm celostátním liší. Dříve v nich vítězila opozice, teď ale vyhrála vládní strana,“ pokračoval Mlejnek.

Jako důvody uvádí rostoucí ekonomiku a s tím i související spokojenost společnosti se současnou vládní koalicí. Ačkoli však hnutí ANO uspělo, ČSSD nikoli, a to i přesto, že se premiér Bohuslav Sobotka snažil podle politologa volební výsledek podpořit například navýšením důchodů. Andrej Babiš však prý dokáže voliče lépe oslovit. „Před voliči se prezentuje jako politik mimo zaběhnutý systém. Dovede přesvědčit, že plní ve vládě určitou opoziční roli. Je napůl ve vládě, napůl v opozici. Je to vlastně taková chytrá horákyně,“ uvedl dále politolog.

Sociální demokracie tak nakonec z jedenácti krajů obhájila prvenství pouze ve dvou krajích – v jižních Čechách v čele s Jiřím Zimolou a na Vysočině s Jiřím Běhounkem. ČSSD ztratila na jihu Moravy neuspěl současný hejtman Michal Hašek, který byl terčen silné antikampaně a to nejen od politických konkurentů, ale také od dopravního mogula Radima Jančury, který chce ovládout regionální dopravu a Hašek mu stál v cestě. Ten proto zřejmě opustí hejtmanský post po osmi letech.

Úspěch nezaznamenala ČSSD ani v Senátu, kde obhajovala 12 mandátů. Z první příčky do druhého kola postoupil pouze jeden kandidát, a to Jaromír Strnad z Kutné hory, dalších sedm kandidátů jde až z druhé příčky včetně oblíbeného senátora Zdeňka Škromacha či Václava Bělohradského. V neděli má v Lidovém domě zasednou politické grémium strany spolu s hejtmany. Analyzovat se budou volební výsledky a připraví strategii pro druhé kolo senátních voleb.

Pravicová opozice neoslnila

Podle očekávání dopadly volby pro ODS, naopak neúspěch zaznamenala TOP 09, která dosáhla výrazného výsledku jen v senátních volbách v Praze 6, kde přesvědčivě vyhrál její kandidát Jiří Růžička. Z kandidátů ODS, která obhajovala osm senátorských mandátů, vyhráli první kolo alespoň dva. Stejný počet pak postoupil z druhé příčky. Zda se jednalo o debakl, či naopak o úspěch však záleží podle odborníků na úhlu pohledu.

„Když to porovnáme s výsledky ODS v roce 2012, jde o propad, ale na druhou stranu došlo od té doby k výraznému sešupu preferencí. Z tohoto pohledu je to mírný úspěch. Tehdy to byl výsledek vládní strany, která ale nebyla příliš populární. Na to, aby mohla strana ale útočit z opozičních lavic, je to výsledek nic moc,“ uvedl dále politolog Mlejnek s tím, že ODS není schopná v současnosti shánět hlasy. Straně orientované na podnikatelské prostředí v době prosperity ubírá voliče Babišovo hnutí ANO.

„Těžko se útočí na vládu, když ekonomika kvete. Babiš zároveň své hnutí stylizuje jako z části pravicové. Sám sebe pak prezentuje jako úspěšného podnikatele, důraz klade také na vyrovnaný rozpočet. To jsou podstatná témata ODS, kterou v podstatě programově vykradl. Babiš používá obdobnou rétoriku jako v devadesátých letech Václav Klaus, do určité míry je to jeho reinkarnace. Proto je i pro voliče ODS tolik přitažlivý a občanští demokraté mají problém se proti němu vymezit,“ popsal politolog.

Migrace jako téma nezafungovala

V krajských volbách podle odborníků také rozhodovala spíše celostátní témata, než ty lokální. To dokazuje i úspěch ANO, které dosud na krajské úrovni nepůsobilo. Nepůjde tak o souboj vládních stran s opozicí, ale střet koaličních partnerů ANO a ČSSD.

V letošních volbách také nezafungovalo téma migrační krize, které v posledních měsících ve společnosti rezonovalo. Z řady protiislámským iniciativ výrazněji uspěla pouze Koalice Svoboda a přímá demokracie a Strana Práv občanů (SPD-SPO), v jejímž čele stanul poslanec Tomio Okamura. Jejich kandidáti zasednou v zastupitelstvu celkem pěti krajů včetně Zlínského kraje i Vysočiny. Podle politologa Mlejnka to může být tím, že zavedené strany se v dané problematické proti migračním kvótám již dříve ostře vymezili.

„Lidé, které může oslovit Okamura ke krajským volbám nechodí. Nejsou pro ně zajímavé, problematika migrační krize se na krajské úrovni neřeší,“ doplnil. Propadli letos i komunisté, kteří tentokrát neměli charakter protestní strany. Volil je tak zřejmě jen jejich tradiční elektorát. Navíc část voličů KSČM je podle politologa Mlejnka také oslovitelná Babišem. Díky jeho širokému záběru.

Čtěte také: Volby on-line: Celostátně vyhrálo ANO, prohra ČSSD a ztráty pravice

Babiš dominoval i v Senátu, následuje ČSSD s lidovci

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články