1 terorismus v Katalánsku

Více policistů má ochránit občany a turisty v Barceloně

NOVÉ

Témata: ,

Španělsko zvýší v Barceloně bezpečnostní opatření v místech vyhledávaných turisty a také na sportovištích a u kulturních památek. Oznámily to dnes katalánské úřady, které tak reagují na atentáty z minulého týdne, při nichž v Katalánsku přišlo o život 15 lidí a 120 osob bylo zraněno.

Kvůli útokům byli zadrženi čtyři podezřelí a jeden z nich vypověděl, že původně se chystaly větší atentáty a že jejich terčem měly být právě památky.

„Máme už policisty u (barcelonské katedrály) Sagrada Familia a zvyšujeme jejich počet, aniž bychom omezovali návštěvníky,“ sdělil Joaquim Forn z katalánské vlády. „To bude určitě jedno z míst, kde bude policejní přítomnost navýšena,“ řekl také prefekt Enric Millo, který dnes jednal s Fornem a barcelonskou starostkou Adou Colauovou.

Španělská vláda po atentátech ponechala bezpečnostní opatření na čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni. Úřady proto nemohou zavádět nová opatření, avšak mohou zintenzivnit ta, která už existují, vysvětlil Forn.

Katalánská policie posílí přítomnost svých lidí v barcelonských ulicích o deset až dvacet procent. Více policistů bude vysláno na letiště a nádraží, ke kulturním památkám a sportovištím a také k dějištím manifestací.

Colauová sdělila, že o případném umístění bariér k velmi navštěvovaným místům tak, aby zabránily vjezdu aut, rozhodne technická komise. Colauová čelila bezprostředně po atentátech kritice za to, že nenechala bariéry postavit na třídu La Rambla, na níž atentátník minulý čtvrtek autem usmrtil 13 osob. Úřady přitom měly informace od CIA, že je možný atentát na La Rambla. Přesto starostka známá svými pozváním migrantů bariéry odmítla. 

Po událostech v Barceloně zpřísnily bezpečnostní opatření u kulturních památek v Itálii a také u gotické katedrály v Kolíně nad Rýnem.

V Paříži se dnes sešli ministři vnitra Francie a Španělska Gérard Collomb a Juan Ignacio Zoido. Sdělili, že se budou provádět přísnější kontroly na hranici obou zemí a prohloubí se výměna informací. Francie potvrdila, že auto, použité při útoku v Cambrils pár hodin po útoku v Barceloně, bylo zachyceno dva dny předtím v oblasti Paříže.

Do vyšetřování teroristického útoku, včetně pátrání po pachateli, se promítají spory mezi Madridem a separatistickým Katalánskem. To mimo jiné nyní požaduje, aby katalánská policie byla součástí Interpolu.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.