‚Antikomunistickou‘ učitelku už řeší i ministerstvo školství

kauza učitelky Štěpánové

‚Antikomunistickou‘ učitelku už řeší i ministerstvo školstvíNOVÉ
Učitelka Petra Štěpánová. Foto: Reprofoto: Česká televize
1
Domov
Vojtěch Beran
Sdílet:

Brněnská učitelka Petra Štěpánová, která minulý týden v pořadu Máte slovo odsoudila komunismus a agresivní politiku ruského prezidenta Putina, si zřejmě ještě neoddychne. Jejím případem se totiž na základě udání začalo zabývat i Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT) ve spolupráci s Českou školní inspekcí (ČŠI). Učitelka, která už předtím musela čelit agresivním výpadům včetně výhrůžek fyzickou likvidací, chování svých odpůrců přirovnala k totalitním praktikám komunistů před rokem 1989.

„Můžeme potvrdit, že MŠMT obdrželo podnět k prošetření stížnosti na paní učitelku Petru Štěpánovou. Stížnost se týká toho, že se údajně paní učitelka v televizním pořadu Máte slovo, podle svých vyjádření, dopouští politizace vyučování a překrucování novodobé historie naší země. Tento případ řeší MŠMT ve spolupráci s ČŠI,“ uvedlo ministerstvo školství pro server ECHO24.cz.

Česká školní inspekce ovšem upozorňuje, že stížnost na učitelku Štěpánovou může směřovat špatným směrem. „Musím podotknout, že ta stížnost není úplně relevantní. Týká se totiž toho, co paní Štěpánová řekla ve svém volném čase, když se účastnila televizní diskuze. Soukromé aktivity pedagogů ale nespadají do naší kompetence,“ řekl náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Problém by podle něj mohl nastat až ve chvíli, když by se ukázalo, že Štěpánová své osobní názory promítá i do výuky. „Například kdyby učila děti, že Evropu za druhé světové války osvobodily jenom Spojené státy a vůbec by se nezmiňovala o Sovětském svazu, mohla by z toho mít problém. Zatím jsme ale teprve na začátku, takže všechno ukáže až další šetření,“ dodal Andrys pro server ECHO24.cz.

To, že by ve výuce ‚nadržovala‘ Spojeným státům, ale učitelka Štěpánová jasně odmítá. „Není pravda, že bych byla nějakým způsobem zaměřená proti ruským vojákům. Naopak – považuji je za oběti Stalina, který je používal jako živé štíty. Pouze se snažím poukazovat na to, že Sovětský svaz s sebou na rozdíl od Spojených států přinesl další totalitní režim,“ vysvětlila.

Jaký postoj k celé kauze zaujímá vedení základní školy v obci Veverská Bítýška, kde Štěpánová vyučuje, v tuto chvíli není jasné. Ředitel školy Pavel Vacek je nyní v zahraničí a na žádosti o vyjádření nereaguje.

Komunisté cítí, že nabírají na síle

Samotná Štěpánová ale tvrdí, že z úřední kontroly nemá strach a prý je připravena si svoje vyučovací metody obhájit. „Mám čisté svědomí, takže ať se klidně přijdou podívat. Vlastně bych to i uvítala, aspoň všichni uvidí, že nedělám nic špatného,“ uvedla.

I tak ale podle vlastních slov úplně klidná není. Kvůli svým protiruským a protikomunistickým názorům totiž v posledních dnech musela čelit vlně urážlivých mailů a dokonce i telefonátů, ve kterých jí lidé vyhrožovali fyzickou likvidací. Nevybíravé reakce, které se objevily po jejím vystoupení v pořadu Máte slovo, podle ní ukazují, že česká společnost má stále co dohánět.

„Pořád nejsme vyrovnaní s tím komunismem. Když někdo volá po tom, aby mě vyhodili ze školy kvůli mým názorům, tak mi to připomíná přesně to, co jsme tady měli před třiceti lety. I tehdy vyhazovali nepohodlné učitele ze škol. Když po tom teď ti lidé začali volat znovu, tak asi cítí, že znovu nabrali na síle,“ řekla serveru ECHO24.cz.

V tuto chvíli je prý vděčná především za to, že se o její případ začala zajímat média: „Když se ti agresoři dozvěděli, že jsem se obrátila na policii, ty nejhorší výhrůžky ustaly. Pořád mi sice nadávají a posílají mi vulgární maily, ale už se to snažím ignorovat.“

Čtěte také: Brněnská učitelka v ČT odsoudila Putina. Teď potřebuje ochranku

Určitou vzpruhu pro ni znamenalo i to, že se řada lidí postavila na její stranu. Na její podporu vznikla například internetová petice. „Jsme přesvědčeni, že způsob, jakým je paní učitelka napadána a ohrožována, je v demokratickém právním řádu nepřijatelný,“ uvádí se v petici, kterou do pondělního večera podepsalo více než 2500 lidí.

‚Píšou mi, že mě nakopou‘

Štěpánová v rozhovoru pro ECHO24.cz zároveň upozornila, že jí nejde ani tak o sebe, jako spíš o děti, které vyučuje a se kterými má podle vlastních slov velmi dobré vztahy. „Pokud by se moje děti dozvěděly, že jsem ‚zrůda‘ a tak podobně, tak si myslím, že by jim to mohlo hodně ublížit. Jsou totiž hodně citlivé. Mají mě rády, protože se je snažím chránit právě před takovými agresory jako jsou ti, kteří na mě teď útočí,“ uvedla.

Zároveň ale zdůraznila, že je přístupná otevřené diskusi a je ochotná přijmout i kritiku. Jenom je podle ní potřeba, aby spolu lidé komunikovali slušně. „Nevadilo by mi, kdyby moji kritici napsali: ‚Nesouhlasím s vámi z toho a toho důvodu.‘ Zkrátka, kdyby dokázali napsat mail, ve kterém by nebyly výpady typu ‚ty krávo‘ nebo ‚nakopu tě do...‘. Když mi ale nadávají, tak nevím, o čem se s nimi bavit.“

Kontroverze kolem učitelky Štěpánové vyvolalo její vystoupení v posledním díle pořadu České televize Máte slovo. Brněnská učitelka ve vysílání ostře odsoudila expanzivní politiku současného Ruska. Prezidenta Putina pak přirovnala k agresivním dětem, které se chovají hrubě ke svému okolí. Zastala se naopak Spojených států, které podle ní za druhé světové války „osvobodily Evropu od agresora Hitlera“.

Ve vysílání se ostře vymezila i vůči bývalému komunistickému režimu a vyzvala předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, který se debaty rovněž zúčastnil, aby se zasadil o zákaz komunistické strany.

Čtěte také: Komunista to schytal za ‚židoku*vy‘. Podle Dolejše je to hnůj

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články