Obří aukce: Dražit pět Kupků naráz je radost, říká kurátorka Galerie Kodl

VELKÁ AUKCE NA ŽOFÍNĚ

Obří aukce: Dražit pět Kupků naráz je radost, říká kurátorka Galerie KodlNOVÉ
František Kupka (1871–1957): Černé disky Foto: FOTO: Galerie Kodl
10
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Díla jednoho z nejvýznačnějších českých malířů Františka Kupky, který zároveň patří k nejvýše draženým autorům, bude možné získat na aukčním dnu, který pořádá pražská Galerie Kodl ve spolupráci s Aukční síní Vltavín. Dražit naráz pět Kupků je podle kurátorky aukce slavnostní událost. Aukční den ale přinese mnohem více umění, dražit se na Žofíně bude více než 450 tisíc uměleckých děl s celkovou vyvolávací cenou, která se blíží 100 milionům korun. Část vydražených peněz půjde na dobrou věc, finanční výtěžek z prvních deseti vydražených položek půjde na účet Centra Paraple.

„Je pro nás opravdovou radostí, když můžeme v jedné aukci nabízet hned pět prací, které navíc díky svému rozličnému charakteru nabízí skromnou retrospektivu mapující umělcův radikální vývoj od roku 1900 do roku 1923,“ říká o sérii Kupkových obrazů kurátorka aukce Veronika Pavlíková. Během aukčního dne se bude dražit Kupkova obálka slavného Cocorica, jejíž vyvolávací cena je půl milionu, špičkové dílo Černé disky, které se začne dražit na 1,3 milionu korun, akt Tanečnice, který začne na 700 tisících, studie k jeho slavného obrazu Radosti s vyvolávací cenou 1 milion a Signum, signatura malíře, kterou galerie začíná dražit na 70 tisících.

Aukční den nenabídne jen Kupku, ale i další vzácná díla, z nichž můžeme vyzvednout největší raritu, velkoformátovou malbu Emila Filly Čtenářka Lidových novin. Ta je považována za jeden z nejosobitějších počinů v rámci autorova meziválečného vývoje. Vyvolávací cena obrazu je devět milionů korun, vyšplhat se ale podle Pavlíkové může až na více než dvojnásobek. „Takto vzácné obrazy mají v aukci výjimečný režim, což znamená, že by nás nepřekvapila konečná cena 10 milionů, ale ani 20 milionů. Tento rozptyl je dán raritním výskytem děl tohoto charakteru,“ vysvětluje kurátorka.

Dalším velmi vzácným dílem, které je na trhu zcela ojedinělé, je práce jednoho z čelních představitelů české poválečné výtvarné scény Mikuláše Medka. Unikátní obraz Bez názvu II. Rozvíjí již od středověku oblíbený koncept takzvaného obrazu v obraze a jeho vyvolávací cena je 6,5 milionu korun. Stejnou vyvolávací cenu má znovuobjevený, veřejnosti po dlouhá léta skrytý obraz Bárky na pobřeží od Jana Zrzavého.

Chcete investovat? Zkuste české krajináře nebo Pastu Onera

Dražit se ale nebudou jen milionové obrazy a na své si můžou přijít i méně nároční fanoušci umění. V aukci je například Kupkova Amorpha, jejíž vyvolávací cena je 28 tisíc, socha Strážce od Olbrama Zoubka s vyvolávací cenou 23 tisíc nebo fotografie od Františka Drtikola nazvaná Tanec, která se začne dražit na 12 tisících.

Pokud by si zájemci o umění chtěli pořídit něco cenově méně náročného, Pavlíková doporučuje českou krajinářskou školu období konce 19. století a český impresionismus, kterým se galerie dlouhodobě věnuje. „Díky tomu je naše nabídka v této kategorii velice silná a není tak těžké nalézt díla za velice rozumné ceny,“ říká Pavlíková. Pořídit se tak dají třeba díla českého krajináře Josefa Ullmanna, například jeho Orba s vyvolávací cenou 45 tisíc korun nebo Tání, které se začíná dražit na 25 tisících.

Mezi draženými díly jsou zastoupeny i práce současných výtvarníků. Právě ta budou dražena ve prospěch Centra Paraple. Fanoušci modernějšího umění, street artu a graffiti mohou vydražit dílo Zdeňka Řandy, který je nicméně známy pod svojí přezdívkou Pasta Oner. Jeho plátno Success is the Best Revenge se začíná dražit na částce 25 tisíc korun. Do dražby jde ale také například dílo Josefa Achrera, Jana Pištěka, Petra Pavlíka či Jaroslava Róna nebo Ivany Lomové. Aukce proběhne ve Velkém Sále na Žofíně v neděli 29. května od 13 hodin.

Čtěte také: Draží se mimořádný modrý diamant. Bude stačit miliarda?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články