2

Chytré ponožky pohání vlastní moč

Témata:

Svět nositelných zařízení se rozšiřuje o chytré ponožky. Elektronika se dávno dává do kartáčků, hodinek i oblečení, nápad vytvořit speciální ponožky tak možná leckoho nepřekvapí. Vynález vědců z Centra pro udržitelnost energie v Bristolu je nicméně revoluční v jeho pohonu – ponožky udržuje v chodu cirkulující moč.

Čipy a elektronické mozky se již delší dobu přidávají i do tak zcela „nechytrých“ předmětů, jako je koš nebo bunda. Nově se rodina nositelných elektronických zařízení rozšiřuje o chytré ponožky, které šokují pohonem na vlastní moč, který se inspiroval fungováním rybího srdce.

Jak odporná se někomu myšlenka nošení moči v trubičkách na nohou může zdát, celý systém je zcela soběstačný a vysoce ekologický. K jeho pohonu není potřeba žádné baterie, a přesto ponožky zvládnou i například bezdrátově komunikovat s počítačem.

„Nositelný elektrický generátor poháněný výhradně člověkem úspěšně spustil bezdrátový vysílací panel,“ stojí ve zprávě vědců z bristolského energetického institutu. „Ukázalo se, že je schopný odesílat zprávu každé 2 minuty do počítačem řízené kontrolní stanice. Měkké články byly nošeny jako pár ponožek a poháněla je čerstvá moč pomocí manuálního pumpování.“

Tajemství spočívá v soustavě mikrobiálních biopalivových článků, které používají bakterie z odpadních látek k vytvoření elektřiny. Vaše nebo jakákoliv jiná moč se do sítě článků načerpá manuálně, jako pumpa v tomto případě funguje pohyb člověka, který tekutiny do ponožek načerpá.

Nemusíte se však bát, že by se vám zapáchajícím roztokem nacucaly ponožky. Několik trubiček moč rovnoměrně rozdistribuuje do prostoru v ponožkách, odkud se opět dostává do oběhu. Při jeho vymýšlení se autoři projektu inspirovali systémem cirkulace krve u ryb, který zaručuje jednoduchý a účelný princip.

Testována byla schopnost ponožek komunikovat bezdrátově s počítačem. Zatím se o jejich dalších možnostech použití spekuluje, vědci si ale slibují hodně hlavně od způsobu netradičního pohonu. Pokud jde o ponožky jako takové, v budoucnu by zabudované mikropočítače mohly třeba pomáhat s diagnostikou chůze nebo řídit responsivní vytápění ponožek.

Čtěte také: Mobil se nabije za 10 minut díky novému čipu

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.