Chytré ponožky pohání vlastní moč
Svět nositelných zařízení se rozšiřuje o chytré ponožky. Elektronika se dávno dává do kartáčků, hodinek i oblečení, nápad vytvořit speciální ponožky tak možná leckoho nepřekvapí. Vynález vědců z Centra pro udržitelnost energie v Bristolu je nicméně revoluční v jeho pohonu – ponožky udržuje v chodu cirkulující moč.
Čipy a elektronické mozky se již delší dobu přidávají i do tak zcela „nechytrých“ předmětů, jako je koš nebo bunda. Nově se rodina nositelných elektronických zařízení rozšiřuje o chytré ponožky, které šokují pohonem na vlastní moč, který se inspiroval fungováním rybího srdce.
Jak odporná se někomu myšlenka nošení moči v trubičkách na nohou může zdát, celý systém je zcela soběstačný a vysoce ekologický. K jeho pohonu není potřeba žádné baterie, a přesto ponožky zvládnou i například bezdrátově komunikovat s počítačem.
„Nositelný elektrický generátor poháněný výhradně člověkem úspěšně spustil bezdrátový vysílací panel,“ stojí ve zprávě vědců z bristolského energetického institutu. „Ukázalo se, že je schopný odesílat zprávu každé 2 minuty do počítačem řízené kontrolní stanice. Měkké články byly nošeny jako pár ponožek a poháněla je čerstvá moč pomocí manuálního pumpování.“
Tajemství spočívá v soustavě mikrobiálních biopalivových článků, které používají bakterie z odpadních látek k vytvoření elektřiny. Vaše nebo jakákoliv jiná moč se do sítě článků načerpá manuálně, jako pumpa v tomto případě funguje pohyb člověka, který tekutiny do ponožek načerpá.
Nemusíte se však bát, že by se vám zapáchajícím roztokem nacucaly ponožky. Několik trubiček moč rovnoměrně rozdistribuuje do prostoru v ponožkách, odkud se opět dostává do oběhu. Při jeho vymýšlení se autoři projektu inspirovali systémem cirkulace krve u ryb, který zaručuje jednoduchý a účelný princip.
Testována byla schopnost ponožek komunikovat bezdrátově s počítačem. Zatím se o jejich dalších možnostech použití spekuluje, vědci si ale slibují hodně hlavně od způsobu netradičního pohonu. Pokud jde o ponožky jako takové, v budoucnu by zabudované mikropočítače mohly třeba pomáhat s diagnostikou chůze nebo řídit responsivní vytápění ponožek.