Turecko prý postrádá 14 lodí a dvě helikoptéry. Usilují o azyl v Řecku?

Situace po puči v Turecku

Turecko prý postrádá 14 lodí a dvě helikoptéry. Usilují o azyl v Řecku?AKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Po pokusu o převrat turecké námořnictvo stále postrádá 14 lodí. Podle agentury AFP možná dvě z nich zamířily do řeckých vod – turecká trysková letadla se je prý snaží zastavit. Prezident Erdogan se obává, že se posádky lodí podílely na puči, proto utekly a nyní usilují o azylu v Řecku. Turecká média také spekulují, že někteří z námořníků mohli padnout do rukou kolaborantů na útěku, kteří je drží jako rukojmí. Podle deníku The Times chybí Turecku také dva vrtulníky.

Námořní lodě se v době puče nacházely v Egejském a Černém moři. Od pátečních událostí se ale nespojily s velitelstvím ani se nevrátily do přístavu. Zvláštní však je, že by moderní technologie, jako radary a satelity, nebyly schopné tyto lodě vypátrat.

Turecká média dále píší, že mezi nezvěstnými je od páteční noci admirál Veysel Kosel, velitel tureckého námořnictva. Jedni tvrdí, že byl admirál zapojen do puče, jiní spekulují, že byl podveden členy své vlastní posádky podporujícími puč. Ti mu měli říct, že v zemi došlo k teroristickému útoku a pak jej uvěznit jako rukojmí.

Dva vrtulníky, po kterých Turci pátrají, pak mohly být velice pravděpodobně zapojeny do pokusu o atentát na prezidenta Erdogana. Ten uvedl, že jeho letadlo při návratu z dovolené měly v hledáčku dvě stíhačky. Z nějakého důvodu ale nevystřelily. V reakci na to turecká policie zadržela 14 vojáků zapojených do pokusu o útok na hlavu státu, další jsou stále na svobodě.

Vicepremiér Numan Kurtulmus však vyvrátil, že by Turecko nějaké lodě nebo vrtulníky postrádalo. Současně ale odmítl poskytnout jakékoliv informace o jejich aktuální poloze. Také Evropská unie a NATO o chybějících lodích nebo letadlech nic neví. A řecké ministerstvo obrany dementovalo spekulace, že by se nějaké lodě domáhaly vstupu do řeckých přístavů.

Již v sobotu se ale objevily informace o osmi tureckých vojenských důstojnících, kteří požádali o řecký azyl. Ti ale byli záhy v Řecku zatčeni. Kerim Uras, turecký velvyslanec v Řecku, k tomu řekl, že ´dotyčné důstojníky bude v jejich vlasti čekat spravedlivý a transparentní proces´. Dodal také, že pokud se nevrátí domů, ovlivní to bilaterální vztahy mezi oběma státy.

Turecké úřady po pokusu o převrat zahájily rozsáhlé čistky ve státních institucích, jejichž cílem je odstranit z nich Gülenovy údajné příznivce. Dotkly se již více než 50.000 vojáků, policistů, soudců, státních zástupců, učitelů a státních úředníků, kteří byli buď zatčeni, vyhozeni z práce či odvoláni ze svých funkcí.

Čtěte také: Po puči potrestáno už 50 000 lidí. Akademici nesmí opustit Turecko

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články