Stephen Hawking a Mark Zuckerberg chystají velký vesmírný projekt
Hledání mimozemského života
Slavný vědec Stephen Hawking a zakladatel sítě Facebook Mark Zuckerberg spojili síly a chtějí spustit ambiciózní projekt hledání života ve vesmíru. Do vesmíru by měly putovat miniaturní rakety, které by cestovaly až 40 bilionů kilometrů – a pak by zaslaly zpět fotografie, které by mohly dokázat existenci dalšího života ve vesmíru. Informoval o tom britský The Independent.
Jedná se zřejmě o nejambicióznější projekt v historii objevování vesmíru. Vědci v čele se Stephenem Hawkingem a investory jako Yuri Milnerem a Markem Zuckerbergem pošlou do vesmíru „nano letouny“, které poputují až do míst, které lidstvo ještě nikdy nemělo možnost vidět.
Projekt by mohl pomoci odhalit ta nejhlubší tajemství vesmíru a umožní lidem získat fotografie z jiných, možná dokonce obydlených, světů. Investoři zatím projektu věnovali 100 milionů dolarů.
„To, co nás dělá jedinečnými, je snaha překonat vlastní limity. Gravitace nás drží při zemi a já přitom právě letěl do Ameriky,“ řekl profesor Hawking o touze lidstva objevovat nové věci. „Právě limity jsou to, co stojí mezi námi a hvězdami. Nyní jsme však schopni je překonávat rychlostí světelných paprsků, se slunečními plachetnicemi a s těmi nejlehčími kosmickými loděmi, které lidstvo kdy vidělo,“ dodal Hawking.
The Starshot Project plánuje vyslat miniaturní roboty do nejbližšího hvězdného systému Alfa Centauri, který je vzdálen 4,35 světelných let od Slunce. Normální cestou by to trvalo 30 tisíc let, projekt však předpokládá, že miniroboti by tam dorazili už za dvacet let.
Vědci věří, že v systému Alfa Centauri je planeta, která je obyvatelná a roboti by byli případný mimozemský život schopni vyfotit. Miniaturní vesmírné lodě by měly využívat sluneční záření a tím pádem by se měla zvýšit jejich rychlost, která by měla dosáhnout čtvrtiny rychlosti světla.
„Chystáme se učinit další velký krok – směrem ke hvězdám,“ řekl investor Yuri Milner. Miniaturní rakety budou mít tvar desky, na kterém budou namontované všechny potřebné systémy. Vědci tak musí vymyslet, jak na malou vesmírnou sondu napojit všechny potřebné díly jako je kamera, napájecí systém či navigační vybavení.
Kvůli snižující se ceně počítačových komponentů, budou vědci prý schopni vypustit rakety v ceně pouhých několika stovek tisíců dolarů.