Na Vodičku zatím nedojde. Rozpočtový výbor mu dotaci nesebral
Problémy Svazu bojovníků za svobodu
Sněmovní rozpočtový výbor nakonec nenavrhl, aby byl Český svaz bojovníků za svobodu v čele s kritizovaným Jaroslavem Vodičkou odstřihnut od několikamilionové státní dotace. Třebaže předseda výboru Václav Votava (ČSSD) nevyloučil, že k nadnesení této otázky na středeční schůzi dojde, nestalo se tak. Votava po schůzi o vládním návrhu státního rozpočtu pro rok 2017 deníku Echo24.cz pouze řekl, že bude požadovat pozdržení dotace do doby, než ministerstvo financí zkontroluje hospodaření svazu.
„Úplně nevylučuje, že to ‚zvednu‘. Nechme to otevřené,“ tvrdil Votava ještě v úterý večer s odkazem na dotaci pro svaz. Během středeční dopolední schůze výboru tak ale neučinil ani on, ani jiný člen rozpočtového výboru. „Budu ale požadovat, aby ministerstvo financí provedlo kontrolu hospodaření svazu. Navrhnu také, aby do doby, než bude kontrola hotová, byla dotace pro svaz pozdržená,“ řekl předseda.
Votava je totiž přesvědčen, že se situace kolem svazu nemá dotýkat jen „předsedy Vodičky a jeho nešťastného vystupování v médiích“. „Primárně je státní dotace určená pro činnost členské základny,“ řekl a dodal, že by bylo vhodné, aby ministerstvo ve své kontrole dospělo k závěru, že dotace bude určena místním organizacím, ne vedení spolku.
Proti dotaci pro svaz nevystoupili ani další členové rozpočtového výboru. Josef Vondrášek (KSČM) pro Echo24.cz uvedl, že by svaz měl dotaci určitě dostat a stejně mluvil i Jan Volný (ANO). „Pan předseda Votava by ale měl doporučit, aby ministerstvo financí nebo jiný příslušný orgán provedli kontrolu hospodaření svazu. Měli bychom mít jistotu, kam ty peníze jdou,“ řekl Volný deníku Echo24.cz.
Dotaci pro Český svaz bojovníků za svobodu tak nyní, během legislativního procesu k návrhu zákona, může odebrat sněmovna, nebo to může navrhnout ministerstvo financí prostřednictvím poslanecké iniciativy. Právě ministerstvo financí totiž ze své rozpočtové kapitoly schválilo svazu pro příští rok dotaci ve výši 6,3 milionu korun. Pro rok 2016 přitom od něj svaz dostal 8 milionů.
Kritika kvůli nehospodárnosti
Jaroslav Vodička je dlouhodobě kritizovaný za hospodaření svazu. Mezi největší kritiky nehospodárnosti patří bývalá předsedkyně kladenské buňky svazu Gabriela Havlůjová a válečný veterán a bojovník od Tobrúku Pavel Vranský. Ani jeden už členem svazu není. Spolu s nimi organizaci opustili další členové, kteří s poměry nesouhlasili.
Na Vodičku si přitom chtěl posvítit i ministr Andrej Babiš, když avizoval, že předseda svazu bude muset kritiku vyvrátit, jinak příspěvek nedostane. Ministerstvo pak také na začátku listopadu, znepokojeno aktuálním děním kolem svazu, poslalo předsedovi oficiální dopis s upozorněním, že může přehodnotit návrh na dotaci. Současně Vodičku vyzvalo, aby podal vysvětlení v souvislosti s informacemi, které se objevovaly v médiích. „Dopis předsedy jsme obdrželi teprve dnes, proto se k tomu prozatím nemůžeme vyjádřit,“ uvedl však v úterý odpoledne za ministerstvo Jakub Vintrlík.
Čtěte také: Vznikl nový spolek připomínající odboj. Jsou v něm ti, co kritizovali Vodičku
Vodička, který prohlásil, že kontrolu od ministra financí vítá, dále vyzval Národní kontrolní úřad (NKÚ) ke kontrole hospodaření svazu. Chtěl tak veškerou kritiku umlčet, avšak NKÚ hospodaření svazu prověřovat nebude. „Na hospodaření spolku, jímž ČSBS je, se nevztahuje působnost NKÚ a my takovou kontrolu tedy ani provést nemůžeme,“ uvedla serveru Echo24.cz Olga Málková z NKÚ.
Předseda výboru Votava nicméně podotkl, že ač se NKÚ nemůže zabývat celým hospodařením spolku, na to, jak se nakládalo s veřejnými prostředky, se zaměřit může. „A to budu iniciovat,“ uvedl po středeční schůzi.