VIDEO: Běženci drží hladovku. Na protest si sešili rty

PROTEST NA HRANICÍCH

VIDEO: Běženci drží hladovku. Na protest si sešili rtyNOVÉ
Uprchlíci v Řecku si sešili rty. Foto: Reprofoto: Youtube.com/Ruptly TV
3
Domov
Echo24
Sdílet:

Není žádné tajemství, že velká část migrantů, kteří přicházejí do Evropy, prchá spíše před nízkou životní úrovní než před válečným konfliktem. Na řecko-makedonských hranicích v tuto chvíli čekají tisíce takzvaných „ekonomických migrantů“, které Makedonci odmítají pustit do země. Migranti na protest zahájili hladovku a někteří si dokonce symbolicky sešili rty.

Migranti se na hranicích začali hromadit minulý týden, když Makedonie oznámila, že napříště bude do země pouštět jen občany Sýrie, Afghánistánu a Iráku, kteří mohou prokázat svůj původ. Mezi uprchlíky se však vmísila i řada občanů Íránu, Alžírska, Maroka, Bangladéše a nebo třeba Konga, kteří spadají do kategorie takzvaných ekonomických migrantů. A právě občané těchto států nyní zůstali odříznuti u hraničního přechodu Idomeni.

Řada z nich se však s nastalou situací nehodlá smířit, protože za cestu do Evropy utratili nemalé prostředky a velmi by si přáli dostat se do bohatých západoevropských zemí. Na protest proti rozhodnutí úřadů proto zahájili hladovku. Několik Íránců a Kurdů však podle fotek sdílených na sociálních sítích zašlo ještě dál, když si jehlou a nití navzájem sešili rty. Ti méně odvážní si rty alespoň přelepili lepící páskou.

Muži tak zřejmě učinili proto, aby dali jasně najevo, že hladovka v jejich případě není jen symbolická. 

Slovinsko, Makedonie, Chorvatsko a Srbsko přestaly do svých zemí vpouštět ekonomické migranty minulý týden v úterý 17. listopadu. Stanice Al-Džazíra, která o situaci na řecko-makedonských hranicích informuje, však upozorňuje, že úřady někdy odmítnou vstup i Syřanům, Iráčanům a Afgháncům – tedy lidem, které by měly na své území vpouštět – protože po cestě ztratili doklady.

Makedonský prezident Ďorge Ivanov rozhodnutí zatarasit vstup ekonomickým migrantům odůvodnil tím, že nekontrolovaný příliv lidí zvyšuje napětí „mezi skutečnými uprchlíky a ekonomickými migranty, mezi migranty a příslušníky bezpečnostních složek a mezi migranty a místními lidmi“. Ostatně i syrští uprchlíci v dřívějších výpovědích často uváděli, že je po cestě ohrožovali jiní migranti.

Čtěte také: My chceme jet na Západ dřív! Uprchlická bitka v Chorvatsku

V tuto chvíli však není jisté, co se bude dít s ekonomickými migranty, kteří na hranicích uvízli. Řecké ministerstvo vnitra nabídlo už v sobotu odmítnutým migrantům možnost vrátit se autobusem zpět do záchytných zařízení v Aténách. Většina z nich však podle dostupných informací tuto nabídku odmítla a nadále trvá na tom, aby mohli pokračovat ve své cestě na severozápad.

Čtěte také: ‚Pokud nezačneme jednat s hladovkáři, budeme mít problémy‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články