3 PROTEST NA HRANICÍCH

VIDEO: Běženci drží hladovku. Na protest si sešili rty

, NOVÉ

Témata: , , ,

Není žádné tajemství, že velká část migrantů, kteří přicházejí do Evropy, prchá spíše před nízkou životní úrovní než před válečným konfliktem. Na řecko-makedonských hranicích v tuto chvíli čekají tisíce takzvaných „ekonomických migrantů“, které Makedonci odmítají pustit do země. Migranti na protest zahájili hladovku a někteří si dokonce symbolicky sešili rty.

Migranti se na hranicích začali hromadit minulý týden, když Makedonie oznámila, že napříště bude do země pouštět jen občany Sýrie, Afghánistánu a Iráku, kteří mohou prokázat svůj původ. Mezi uprchlíky se však vmísila i řada občanů Íránu, Alžírska, Maroka, Bangladéše a nebo třeba Konga, kteří spadají do kategorie takzvaných ekonomických migrantů. A právě občané těchto států nyní zůstali odříznuti u hraničního přechodu Idomeni.

Řada z nich se však s nastalou situací nehodlá smířit, protože za cestu do Evropy utratili nemalé prostředky a velmi by si přáli dostat se do bohatých západoevropských zemí. Na protest proti rozhodnutí úřadů proto zahájili hladovku. Několik Íránců a Kurdů však podle fotek sdílených na sociálních sítích zašlo ještě dál, když si jehlou a nití navzájem sešili rty. Ti méně odvážní si rty alespoň přelepili lepící páskou.

Muži tak zřejmě učinili proto, aby dali jasně najevo, že hladovka v jejich případě není jen symbolická. 

Slovinsko, Makedonie, Chorvatsko a Srbsko přestaly do svých zemí vpouštět ekonomické migranty minulý týden v úterý 17. listopadu. Stanice Al-Džazíra, která o situaci na řecko-makedonských hranicích informuje, však upozorňuje, že úřady někdy odmítnou vstup i Syřanům, Iráčanům a Afgháncům – tedy lidem, které by měly na své území vpouštět – protože po cestě ztratili doklady.

Makedonský prezident Ďorge Ivanov rozhodnutí zatarasit vstup ekonomickým migrantům odůvodnil tím, že nekontrolovaný příliv lidí zvyšuje napětí „mezi skutečnými uprchlíky a ekonomickými migranty, mezi migranty a příslušníky bezpečnostních složek a mezi migranty a místními lidmi“. Ostatně i syrští uprchlíci v dřívějších výpovědích často uváděli, že je po cestě ohrožovali jiní migranti.

Čtěte také: My chceme jet na Západ dřív! Uprchlická bitka v Chorvatsku

V tuto chvíli však není jisté, co se bude dít s ekonomickými migranty, kteří na hranicích uvízli. Řecké ministerstvo vnitra nabídlo už v sobotu odmítnutým migrantům možnost vrátit se autobusem zpět do záchytných zařízení v Aténách. Většina z nich však podle dostupných informací tuto nabídku odmítla a nadále trvá na tom, aby mohli pokračovat ve své cestě na severozápad.

Čtěte také: ‚Pokud nezačneme jednat s hladovkáři, budeme mít problémy‘

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.