Soukupovi to s Číňany skřípe. Chce zpět své podíly ve vydavatelství i agentuře

Soukupovi to s Číňany skřípe. Chce zpět své podíly ve vydavatelství i agentuřeNOVÉ
Domov

ČÍNSKÉ INVESTICE V ČESKU

Tereza Vilímová

Mezi vydavatelem časopisu Týden, vlastníkem televize Barrandov a největší mediální agentury Médea Jaromírem Soukupem se vyhrocují spory s novým investorem, čínskou společností China Energy Company (CEFC) na českém trhu zastupovanou Jaroslavem Tvrdíkem. Podle informací serveru Echo24.cz se problémy mezi Soukupem a čínskou společností vyhrotily natolik, že Soukup chce zpět vykoupit čínské podíly ve vydavatelství Empresa Media a agentuře Médea. Číňané zase kontrují nabídkou na odkoupení Soukupových podílů tak, aby v obou společnostech vlastnili 100 %.

Podle informací Echo24.cz právě teď nastalo období, kdy mohou obě strany z podepsaného kontraktu vycouvat. Na přímou otázku výkonný ředitel vydavatelství Daniel Köppl odmítl dát jasnou odpověď. Omezil se jen na vyjádření, že tyto údajné spekulace nebude komentovat. V žádném případě ale vydavatelství nebude podle něj za jejich zveřejnění nikoho žalovat.

Podle Tvrdíka mají možnost obě strany žádat o získání akcií zpět až do 31. března 2017. „Zatím to ale ani jedna strana neučinila a CEFC nic takového ani neplánuje,“ uvedl serveru Echo24.cz Tvrdík. „Kdyby pan Soukup chtěl skutečně vykoupit naše akcie, smlouva to umožňuje a je to záležitost jednoho dokumentu a dvou odstavců. Doufám, že je vám jasný mechanismus call/put opce (právo koupit nebo prodat předem dané podkladové aktivum za předem danou cenu k určitému datu – pozn. red.). Nebudu komentovat kroky, které nenastaly,“ dodal Tvrdík.

CEFC ohlásila vstup do vydavatelství vloni v září, smlouvu o strategickém partnerství podepsali zástupci vydavatelství v Šanghaji v rámci návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně. V té době také ohlásila akvizice v řadě dalších tuzemských firem. Vstup dokončila teprve na konci února tohoto roku.

Podle informací, které na svém webu uvádí časopis Týden.cz získala v Emprese 49% podíl. Číňané získali podíl také v další Soukupově mediální firmě Médea Group, ten měl být ve výši 30 %. V červenci se poté stal místopředsedou v Emprese šéf evropského zastoupení CEFC Jaroslav Tvrdík, který měl v představenstvu reprezentovat právě čínský investiční fond.

Empresa Media vydává vedle časopisů Týden a Instinkt ještě Sedmičku, Exkluziv, odborný časopis MarketingSalesMedia, časopisy pro teenagery Top dívky a Popcorn a dětský časopis Animáček. Provozuje televizní studio Barrandov, pod které patří stanice TV Barrandov, Barrandov Plus, Kino Barrandov a Barrandov Muzika.

Obrat obou společností celkem dosáhl vloni 5,489 miliardy korun. Nejziskovější částí je Médea, která dosáhla v loňském roce provozního zisku (EBITDA) 127,1 milionu Kč. Skupina Empresa Media skončila s provozní ztrátou EBITDA 14,4 milionu Kč.

Čtěte také: Platí Čína ČSSD a Zemana? naznačil komentátor Nováček. Strana běsní

Tvrdík se stal místopředsedou vydavatelství Empresa Media